Nápověda:Uživatelské podstránky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Uživatelské podstránky jsou na Wikipedii stránky přidružené k uživatelské stránce přihlášeného uživatele. Jejich název tvoří název uživatelské stránky, lomítko a volitelný název podstránky: Wikipedista:Příklad/Pískoviště. Slouží jako pomocné stránky příslušného uživatele pro potřeby související s tvorbou Wikipedie. Některé speciální podstránky umožňují naprogramovat přizpůsobení vzhledu a chování stránek pro daného uživatele.

Pro podstránky v zásadě platí pravidla pro uživatelské stránky, ostatní Wikipedisté by měli respektovat, že slouží příslušnému uživateli, ale stránky mu nepatří, nelze na ně vkládat libovolný obsah, který nesouvisí s tvorbou Wikipedie či je jinak nevhodný či odporuje dalším pravidlům.

Pracovní podstránky[editovat | editovat zdroj]

Podstránky nejčastěji slouží pro různý pracovní obsah, který není vhodný pro prezentaci, ani v hlavním jmenném prostoru mezi encyklopedickými články, ani na hlavní uživatelské stránce. Typickým příkladem je uživatelské Pískoviště, které slouží k testovacím editacím a je snadno dostupné v uživatelských odkazech v horní části všech stránek Wikipedie. Uživatel si může v případě potřeby vytvářet více podstránek a může je libovolně (vhodně) pojmenovávat.

Příklady využití podstránek:

  • testovací editace, od prvních krůčků nováčků po například vytváření šablon zkušenými editory
  • rozepsané články, které ještě nejsou vhodné nebo je nechcete před dokončením zveřejnit v hlavním jmenném prostoru
  • další pomůcky: vytyčené úkoly, vlastní seznam často používaných zdrojů, šablon či odkazů, atd.

Pracovní podstránky by neměly být řazeny do kategorií určených pro hlavní jmenný prostor, proto je například vhodné do rozepsaných článků doplnit kategorie až při jejich publikaci.

Diskusní podstránky[editovat | editovat zdroj]

Obdobně jako podstránky uživatelské stánky lze vytvářet i podstránky uživatelské diskusní stránky. Jsou vhodné pro archivaci starších diskusních příspěvků, například s využitím šablony {{Archiv diskuse}} a do diskusní stránky pak můžete vložit odkaz na archivní podstránku šablonou {{Seznam archivů}}.

Speciální podstránky[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější nápovědu naleznete na stránkách Nápověda:Uživatelské styly a Nápověda:Uživatelské skripty.

Přihlášený uživatel si může jednoduše přizpůsobit vzhled a chování stránek v uživatelském nastavení. Pokročilejší úpravy umožňuje definování uživatelských stylů a skriptů na dvou typech speciálních podstránek:

Pro použití je buď nutné znát příslušný počítačový jazyk nebo odněkud zkopírovat odzkoušený kód.

Část názvu stránky před příponou určuje, zda mají úpravy platit pro všechny uživatelské styly (commons) nebo jen pro vybraný styl (např. vector). Přihlášený wikipedista může v nastavení vzhledu najít odkazy na příslušné podstránky, tedy odkazy na common.css a common.js pro všechny styly, na vector.css a vector.js pro výchozí styl Vector atd.

Související nápověda[editovat | editovat zdroj]