Musée national de la Marine

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Musée national de la Marine

Napoleonův člun
Údaje o muzeu
Stát FrancieFrancie Francie
Město Paříž
Adresa Palais de Chaillot
17, place du Trocadéro, 75116 Paris
Založeno 1827
Zeměpisné souřadnice
Musée national de la Marine
Red pog.svg
Musée national de la Marine
Webové stránky

Musée national de la Marine (Národní muzeum námořnictva) je francouzské muzeum zasvěcené válečnému námořnictvu. Hlavní sídlo se nachází v Paříži v jihozápadním křídle paláce Chaillot v 16. obvodu. Muzeum má pobočky v Brestu, Port-Louis, Rochefortu a Toulonu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1678 byl Charles Colbert du Terron (1618-1684), státní sekretář námořnictví za vlády Ludvíka XIV. pověřen vytvořením mocného námořnictva. Pro zajištění rozvoje výstavby lodí nařídil správcům zbrojnic vytvořit modely v poměru 1:12 a 1:20 pro každý typ válečného plavidla. Tyto dochované makety se staly základem budoucího muzea. V roce 1739 byl na místo inspektora stavby lodí jmenován botanik a inženýr Henri-Louis Duhamel du Monceau (1700-1782). Jako technický rada ministra námořniství chtěl reformovat vojenskou výuku a nabídl v roce 1748 Ludvíkovi XV. svou sbírku modelů lodí a válečných strojů. Tato sbírka byla vystavena v Louvru a sloužila pro praktickou výuku žáků námořnické školy (dnešní ENSTA ParisTech). Tím byly položeny základy muzea, které bylo oficiálně vytvořeno až 27. prosince 1827. Zůstalo v Louvru až do roku 1938, kdy se přestěhovalo do paláce Chaillot postaveného pro světovou výstavu 1937. Pro veřejnost bylo muzeum otevřeno 15. srpna 1943.

Sídla[editovat | editovat zdroj]

Paříž[editovat | editovat zdroj]

Stálá expozice v Paříži představuje především modely plavidel různého období, hlavně válečných lodí ze 17., 18. a 19. století. Rovněž jsou zastoupeny zbraně a výjevy námořních bitev.

Brest[editovat | editovat zdroj]

Muzeum je umístěno v Château de Brest (48°22′53″ s. š., 4°29′41″ z. d.). Představuje mj. zajímavou sbírku dřevěných lodních přídí, modely nebo miniponorku typu Seehund. Muzeum je zaměřeno na dějiny vojenského námořnictva a válečné dějiny města.

Port-Louis[editovat | editovat zdroj]

Muzeum se nachází v místní citadele (47°42′37″ s. š., 3°21′52″ z. d.) vybudované Vaubanem společně s muzeem Indické společnosti. Představuje množství týkající se ponorek a část expozice je věnována dějinám mořského záchranářství.

Rochefort[editovat | editovat zdroj]

Muzeum se nachází v hôtel de Cheusses, městském paláci ze 17. století (45°56′6″ s. š., 0°57′30″ z. d.). Jedná se o jednu z nejstarších staveb ve městě, kde pobývali velitelé a komisaři vojenského námořnictva. Národní muzeum získalo budovu v roce 1978. Je zde vystavena sbírka modelů lodí.

Toulon[editovat | editovat zdroj]

Muzeum se nachází na náměstí Place Monsenergue (43°7′19″ s. š., 5°55′42″ v. d.) a představuje především rozsáhlou sbírku maket lodí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Musée national de la Marine na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]