Most přes řeku Kwai

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Most přes řeku Kwai
Most v roce 2003
Most v roce 2003
Autor Pierre Boulle
Původní název Le Pont de la Rivière Kwai
Země Francie
Datum vydání 1952
ISBN NA
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Možná hledáte: film Most přes řeku Kwai.

Most přes řeku Kwai je kniha Pierra Boulla vydaná roku 1952. Je asi nejznámějším románem tohoto autora, který v něm využívá svých zážitků z 2. světové války (pobyt v pracovním táboře, zkušenosti se špionáží).

Děj[editovat | editovat zdroj]

Děj románu se odehrává za druhé světové války v Thajsku. Pojednává o pluku britských zajatců, kteří mají pod vedením Japonců postavit železniční most přes řeku Kwai. Zajatci mají ovšem naprosto nezlomného a čestného plukovníka Nicholsona, který za žádnou cenu nechce dopustit, aby důstojníci pracovali spolu s vojáky. Díky tomu, že v jediném slově neustoupí a i přes vlastní trýzeň, kterou si ho Japonci chtějí podrobit a zlomit, stále trvá na svých argumentech a daří se mu získávat privilegia. Jelikož Japonci podle všeho nevědí nic o plánování stavby, pevné konstrukci a nedokáží ani organizovat práci vojáků, veškerou jejich funkci převezme Nicholson se svými důstojníky. Díky vysokému plukovníkově úsilí je most včas a neobvykle kvalitně postaven. Do toho v nedaleké thajské vesnici přistává britské diverzní komando, jehož jediným cílem je zničit nejvýznamnější most přes řeku. Nicholsonova stavba na řece Kwai je samozřejmě široko daleko nejpůsobivější a nejdůležitější a tak tříčlenný tým připravuje útok na něj. Mají v plánu mostové sloupy vyhodit do povětří plastikem. V osudný den, kdy je most dokončen, jsou zároveň i výbušniny na svých místech. Plukovník Nicholson na své poslední obchůzce kolem mostu obzvlášť pečlivě kontroluje most a díky opadlé vodě si plastiku všimne. Destrukci mostu překazí, ale je zabit posledním ze tří členů diverzní skupiny, který se rozhodl, že alespoň zaplaví břeh řeky Kwai a most granáty. Způsobil nevelké škody a vrátil se zpět do Singapuru.

Film[editovat | editovat zdroj]

Podle knihy byl v roce 1957 natočen stejnojmenný film, který získal sedm Oscarů a v žebříčku nejlepších filmů serveru IMDb se umístil na 57. místě.