Moskevský protokol
Moskevský protokol, plným názvem Protokol o jednání delegace SSSR a ČSSR, je dokument podepsaný 27. srpna 1968, který shrnuje výsledek jednání mezi SSSR a ČSSR probíhajícího od 23. do 26. srpna 1968.[1] Celé vedení ČSSR bylo převezeno do Moskvy. Dokument podepsali všichni členové československé delegace s výjimkou Františka Kriegla. 31. srpna byl protokol přijat ústředním výborem Komunistické strany Československa. Sověty diktované body protokolu znamenaly ideové popření celého pražského jara, přijetí „bratrské pomoci SSSR“ a otevření cesty k budoucí normalizaci, která trvala až do sametové revoluce. Do čela KSČ se v dubnu 1969 dostal Gustáv Husák, který pokračoval v normalizaci a stal se její přední osobností.
Obsah
[editovat | editovat zdroj]Protokol obsahuje patnáct článků, které jsou pouze očíslovány a nemají žádný název. Stručně lze jejich obsah popsat takto:
- Vyhlášení podřízenosti
- Zneplatnění Vysočanského sjezdu
- Kádrové změny ve vedení
- Umlčení svobodných médií
- Schválení pobytu vojsk
- Zamezení konfliktů
- Ochrana kolaborantů
- Upevnění hospodářské závislosti
- Posílení Varšavského paktu
- Podřízení zahraniční politiky Sovětskému svazu
- Stažení stížnosti v OSN
- Potrestání viníků
- Instrukce k další politice
- Utajení průběhu jednání
- Přátelství na věčné časy
Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ Moskevský protokol, potupná kapitulace proreformních politiků. Dokument stvrdil okupaci. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2023-08-26]. Dostupné online.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Dílo Protokol o jednání delegace SSSR a ČSSR (1968) ve Wikizdrojích
- Signatáři