Přeskočit na obsah

Mor skotu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Epizootie dobytčího moru v Jižní Africe roku 1896

Mor skotu (Rinderpest) bylo akutní, vysoce nakažlivé virové onemocnění skotu, případně dalších zástupců z čeledí turovitých, jelenovitých a prasatovitých. Původcem je RNA virus z čeledi Paramyxoviridae. Mortalita je vysoká. V prvních fázích nemoci se objevuje horečka, průjem, malátnost, nechutenství, výtok z nosu a očí. V další fázi se na zarudlých, překrvených sliznicích objevují krváceniny, eroze až nekrózy.

V říjnu 2010 Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) prohlásila, že mor skotu byl ve světě zcela vymýcen[1]; Světová organizace pro zdraví zvířat vydala oficiální potvrzení o úplném vymýcení nemoci 25. května 2011[2].

Virus[editovat | editovat zdroj]

Rinderpest virus (RPV) patří do rodu morbillivirus, podobně jako virus psinky nebo moru malých přežvýkavců. Jedná se o virus s genomem jednovláknové RNA s negativní polaritou. Kapsida viru je obalená glykoproteinovým obalem.

Virus moru skotu se objevuje jen v jediném sérotypu, zahrnuje však řadu kmenů, které se liší svou patogenitou a hostitelskám spektrem.

Dlouhou dobu přežívá ve zchlazených či zmražených tkáních a orgánech.

Onemocnění[editovat | editovat zdroj]

Charakterizuje ho vysoká horečka (40–42 °C), závažné silné průjmy vedoucí k dehydrataci a následné smrti. Průjmy jsou nejprve vodnaté, později krvavé s příměsí fibrinu (difteroidní zánět). Zaznamenány byly také eroze až nekrózy v dutině ústní a hleno-hnisavý výtok z očí postižených zánětem spojivek.

Mortalita dosahuje až 90 %.

Morbidita onemocnění je téměř 100%.

Inkubační doba je 3 až 21 dní. Průběh onemocnění perakutní, akutní, subakutní nebo atypický.

Mezi patologické nálezy patří nekrotická ložiska na sliznici celého trávicího traktu.

Diagnostikovat lze virus pomocí PCR.

Opatření[editovat | editovat zdroj]

Terapie se neprovádí. V zemích s enzootickým výskytem moru skotu se v minulosti prováděla pravidelná vakcinace živou atenuovanou vakcínou.

V případě výskytu moru by následovala radikální likvidace všech nemocných zvířat, také podezřelých z nakažení i vnímavých v ohnisku onemocnění.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mor skotu byl podle vědců vymýcen (anglicky). BBC. 14. října 2010. Dostupné online [cit. 15. říjnu 2010]. 
  2. No more deaths from rinderpest [online]. World Organisation for Animal Health, 2011-05-25 [cit. 2011-06-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-24. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Použitá literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ŠTĚRBA O. Virové choroby spárkaté zvěře. Brno: VFU Brno, 1997. 
  • TREML A KOL. INFEKČNÍ CHOROBY ZVÍŘAT II virové a prionové infekce. Brno: VFU Brno, 2014. 96 s. ISBN 978-80-7305-705-3. 
  • Přednášky z epizootologie, VFU Brno