Roraima (hora)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Mont Roraima)
Roraima
Roraima
Roraima

Vrchol2810 m n. m.
Prominence2338 m
SeznamyUltraprominentní hory
Nejvyšší hory amerických zemí
PoznámkaNejvyšší hora Guyany
Poloha
SvětadílJižní Amerika
StátGuyanaGuyana Guyana
VenezuelaVenezuela Venezuela
BrazílieBrazílie Brazílie
PohoříGuyanská vysočina
Souřadnice
Roraima
Roraima
Prvovýstup1884, Everard im Thurn
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Roraima (také Roraima Tepui, resp. španělsky Cerro Roraima nebo portugalsky Monte Roraima) je nejvyšší ze skupiny stolových hor známých pod názvem tepuiJižní Americe. Poprvé byla popsána anglickým cestovatelem Walterem Raleighem roku 1596. Zaujímá rozlohu 50 km², vypíná se 400 m a výše nad okolním terénem a zahrnuje trojmezí Venezuely, Brazílie a Guyany. Stolové hory v Guyanské vysočině patří k nejstarším geologickým útvarům na Zemi, které vznikly v době prekambria před dvěma miliardami let.

Tepui částečně zasahuje do venezuelského národního parku Canaima (30 000 km²) a brazilského národního parku Monte Roraima (1 167 km²).

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Náhorní plošina s průměrnou nadmořskou výškou okolo 2700 m je nejvyšší v okruhu 550 km, což je hodnota její topografické izolace. Nejbližší vyšší horou je směrem na západo-jihozápad Cerro Marahuaca.

Hlavní vrchol, pojmenovaný Maverick Rock, dosahuje výšky 2810 m a nachází se v jižní části náhorní plošiny na území Venezuely, asi 6 km jiho-jihozápadně od výše zmíněného trojmezí.

Nejvyšší bod Guyany i brazilského státu Roraima dosahuje výšky 2750 m a nachází se asi 1 km od trojmezí.

Prvovýstup[editovat | editovat zdroj]

I když jsou příkré svahy náhorní plošiny obtížně přístupné, byla Roraima první velkou tepui, jež byla zdolána. Everard im Thurn prošel zalesněným svahem v prosinci 1884 a vyšplhal na podivně větrem a vodou vymodelovanou náhorní plošinu. Stejná cesta se používá k výstupu dodnes.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Známý tvůrce Sherlocka Holmese spisovatel Arthur Conan Doyle se nechal v roce 1912 inspirovat zprávami z viktoriánských expedic německých bratrů Schomburgkových k hoře a napsal klasický dobrodružný příběh Ztracený svět, který byl také několikrát zfilmován a stal se i inspirací pro scénář k filmu Jurský park.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]