Mitsubishi Starion

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mitsubishi Starion
Mitsubishi Starion
Mitsubishi Starion
Výrobce Mitsubishi
Další jména Mitsubishi Colt Starion, Chrysler Conquest, Dodge Conquest, Plymouth Conquest
Roky produkce 1982 - 1990
Místa výroby Japonsko
Předchůdce Mitsubishi Galant Lambda
Nástupce Mitsubishi 3000GT
Karoserie 2 dveřová karoserie (parametr potřebuje upřesnit)
Třída sportovní
Motor
Motor 2,0l, 2,6l
Převodovky
Převodovka pětistupňová manuální, čtyřstupňový automat

Mitsubishi Starion je sportovní automobil, který v letech 1982 až 1990 vyráběla japonská automobilka Mitsubishi. Vůz byl prodáván i na americkém trhu pod jinými jmény.

Závodní verze[editovat | editovat zdroj]

Mitsubishi Starion 4WD[editovat | editovat zdroj]

Verze 4WD byla připravena pro skupinu B. Vývoj měla na starost společnost Ralliart. Automobil měl mít pohon všech kol a měl být odolný jako Audi Quattro. Šéfem vývoje byl Allan Wilkonson. Přední část vozu byla upravena, byly odstraněny výklopné světlomety a maska byla nahrazena jinou, která byla podobná typu Pajero. Od roku 1983 byl automobil testován v mistrovství Skotska a Portugalska. První start v mistrovství světa proběhl na Rallye 1000 Pistes 1984. Ve stejném roce proběhla i homologace a vůz mohl startovat ve skupině B poprvé na RAC Rallye 1984. Výsledky však zaostaly za očekáváním a tak byl projekt ukončen. Údajně jeden vůz startoval na Rallye Dakar 1983 a Rallye Hongkong 1985. Firma HKS upravila Starion na typ D404 pro kategorii D, která se v rámci Mistrovství světa nevypisovala.

Automobil měl samonosnou karoserii s motorem vpředu. Použitý motor byl shodný s tím, který byl použit ve voze Mitsubishi Lancer Turbo. Jednalo se o čtyřválec s rozvodem OHC o objemu 2996 cm3 přeplňovaný turbodmychadlem, který dosahoval výkonu 350 koní a točivého momentu 253 Nm. Vůz měl elektronické vstřikování Bosch, talířovou spojku a převodovku z Pajera.

Rozměry