Mira Kubasińska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mira Kubasińska
Marianna Nalepa
Marianna Nalepa
Základní informace
Rodné jméno Mira Kubasińska
Narození 8. září 1944
Bodzechow, PolskoPolsko Polsko
Úmrtí 25. října 2005 (ve věku 61 let)
Otwock, PolskoPolsko Polsko
Žánry blues rock
Povolání zpěvačka
Nástroje zpěv
Manžel(ka) Tadeusz Nalepa
Děti Piotr Nalepa
Konrad Koczyk
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mira Kubasińska, provdaná Marianna Nalepa (8. září 1944 Bodzechow – 25. října 2005 Otwock) byla polská zpěvačka, která zpívala s bluesovou rockovou kapelou Breakout.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Studovala a rozvíjela svůj hudební talent v Ostrowiec Świętokrzyski mimo jiné v pěvecké a taneční kapele působící v Obecním domě kultury. Před širším publikem debutovala ve věku 8 let a získala jednu z edic programů "Mikrofon pro všechny". Vystupovala v kabaretu Porfirion v Rzeszowě. V roce 1963 společně s Tadeuszem Nalepou vystoupila na druhém festivalu mladých talentů ve Štětíně. Získala slávu během vystoupení s kapelou Blackout (od roku 1965), poté se přestěhovala do skupiny Breakout. Její největší a nejznámější hity pocházejí z prvního alba skupiny Breakout, nazvaného Na druhé straně duhy.[1] Byly to: Na drugim brzegu tęczy, Poszłabym za tobą, Gdybyś kochał, hej. Jako zpěvačka se také podílela na nahrávání alb 70a, Mira, Ogień, NOL, Żagiel Ziemi, ZOL.

Poté, co byla skupina rozpuštěna v roce 1982, Kubasińska odešla z jeviště a občas se objevila na nezapomenutelných hudebních akcích, jako například Old Rock Meeting v Forest Opera v letech 1986 a 1987. Od roku 1994 neustále spolupracovala se skupinou After Blues ze Štětína. Zpočátku hrávala s kapelou nové verze svých starých písní z období Breakout, později začala zpívat nové kompozice. V devadesátých letech a na začátku 21. století také koncertovala s takovými kapelami jako Kasa Chorych, K.G. Band a Bluesquad.

22. října 2005 v cca. 11.00 umělkyně odešla do nemocnice. Po třech dnech, 25. října v cca. 18 hodin, zemřela na mrtvici. Její poslední koncert se konal 15. října 2005 na Bluesadzie v Szczecinie. Nedlouho před svou smrtí začala pracovat na sólovém albu, které mělo být oficiálním návratem na hudební scénu. Byla pohřbena na hřbitově v Otwocku.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Mira Kubasińska byla první manželkou Tadeusze Nalepy, spoluzakladatele skupin Blackout a Breakout. Vzali se 9. ledna 1964 ve Wałbrzychu, jejich syn je kytarista Piotr Nalepa. Po 20 letech v druhém svazku měla syna Konrada Koczyka.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Alba[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mira Kubasińska na polské Wikipedii.

  1. http://blues.pl/Tadeusz_Nalepa/Na_drugim_brzegu.htm
  2. http://blues.pl/Tadeusz_Nalepa/70a.htm
  3. http://blues.pl/Tadeusz_Nalepa/mira.htm
  4. http://blues.pl/Tadeusz_Nalepa/ogien.htm
  5. http://blues.pl/Tadeusz_Nalepa/nol.htm
  6. http://blues.pl/Tadeusz_Nalepa/zagiel_ziemi.htm
  7. http://blues.pl/Tadeusz_Nalepa/zol.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]