Miocenní sladkovodní vápence

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox - chráněné území v Česku Miocenní sladkovodní vápence je přírodní památka ev. č. 852 na severním okraji Tuchořice v okrese Louny. Oblast spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Důvodem ochrany je zachování geologického profilu se sladkovodním karbonátových souvrstvím třetihorního stáří (miocén) s významným paleontologickým obsahem a vzácného rostlinného druhu hořečku brvitého, který se v lokalitě vyskytuje.

Popis lokality

Video

Bývalý vápencový lom na severovýchodním okraji obce Tuchořice, poblíž silnice na Lipno. Lom je nalezištěm zkamenělin organismů z období mladších třetihor. Chráněné území je přístupné po cestě od silnice na Lipno. Ve vlastním chráněném území je zakázána soukromá sběratelská činnost všeho druhu, jakékoliv skládkování odpadů a těžba surovin. Povolena je však pastva ovcí nebo kosení trávy.

Paleontologické naleziště

Sténa opuštěného lomu je dlouhá 300 m a široká 40 až 60 m a místy dosahuje výšky až 25 metrů. Geologický profil je jediným rozsáhlejším profilem souvrství sladkovodních vápenců miocenního stáří v rámci České republiky. V období spodního miocénu bylo v okolí Tuchořic sladkovodní jezero. Toto období bylo charakteristické svým teplým subtropickým klimatem, který byl příznivý pro vývoj bohaté suchozemské fauny a pestré teplomilné flóry. Zbytky živočichů a rostlin, žijících na březích jezera, byly splaveny do jezerní nádrže. Miocenní vápence v Tuchořicích obsahují velké množství zkamenělin. Nejvýznamnější jsou nálezy téměř 90 druhů převážně teplomilných suchozemských plžů, dnes již vymřelých. Kromě toho zde byly nalezeny zbytky dřeva stromů, pecky břestovců, jádra ořechovců, úlomky listů a vějíře palem. Ve vápencích se také vyskytují dutiny s druhotně vykrystalizovaným kalcitem a fosilní chodby živočichů žijících v minulosti ve dně jezerní pánve.

Odkazy

Literatura

  • Klouček, Zdeněk Ing. - Příroda okresu Louny, OkÚ Louny, ref. ŽP, Louny 1995

Související články


Šablona:WPCHUBot