Milenci z Ain Sakhri

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Milenci z Ain Sakhri
Lovers 9000BC british museum.jpg
Základní informace
Vznik9. tisíciletí př. n. l.
Vlastnosti
Mediumkalcit
Umístění
Katalogové číslo7
UmístěníBritské muzeum
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Milenci z Ain Sakhri je soška milujícího se páru, nalezená v jeskyních Ain Sakhri poblíž Betléma. Její stáří se odhaduje na 11 000 let, jde tak o nejstarší známé vizuální zobrazení soulože.

Byla vytvořena lidmi natufijské kultury, kteří žili ve Středomoří. Kromě jiného jako první lidé domestikovali psy, ovce a kozy a šlechtili dobytek. Poměrně vyspělé zemědělství nepochybně také přispělo k rozvoji jejich kultury a umělecké produkce.

Soška je vyrobená z jednoho kusu vápence. Přestože na sošce nejsou vyznačeny detaily, např. tváře, je po výtvarné stránce poměrně vyspělá. Britský výtvarník Marc Quinn k sošce poznamenává, že z různých úhlů pohledu se celek může jevit jako penis, jako ňadra nebo jako celý milující se pár.

Soška byla identifikována v roce 1933 francouzským konzulem René Neuvillem při prohlížení náhodných nálezů v místním muzeu. Při pozdějším zjišťování jejího původu zjistil, že byla nalezena v jeskyni, která lidem natufijské kultury sloužila jako dočasný obytný prostor při lovech na gazely. V současné době je umístěna v Britském muzeu, které ji koupilo v roce 1958.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ain Sakhri lovers na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]