Milenci z Ain Sakhri

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Milenci z Ain Sakhri
Základní informace
Vznik9. tisíciletí př. n. l.
Vlastnosti
Mediumkalcit
Umístění
Katalogové číslo7
UmístěníBritské muzeum
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Milenci z Ain Sakhri je soška milujícího se páru, nalezená v jeskyních Ain Sakhri poblíž Betléma. Její stáří se odhaduje na 11 000 let, jde tak o nejstarší známé vizuální zobrazení soulože.

Byla vytvořena lidmi natufijské kultury, kteří žili ve Středomoří. Kromě jiného jako první lidé domestikovali psy, ovce a kozy a šlechtili dobytek. Poměrně vyspělé zemědělství nepochybně také přispělo k rozvoji jejich kultury a umělecké produkce.

Soška je vyrobená z jednoho kusu vápence. Přestože na sošce nejsou vyznačeny detaily, např. tváře, je po výtvarné stránce poměrně vyspělá. Britský výtvarník Marc Quinn k sošce poznamenává, že z různých úhlů pohledu se celek může jevit jako penis, jako ňadra nebo jako celý milující se pár.

Soška byla identifikována v roce 1933 francouzským konzulem René Neuvillem při prohlížení náhodných nálezů v místním muzeu. Při pozdějším zjišťování jejího původu zjistil, že byla nalezena v jeskyni, která lidem natufijské kultury sloužila jako dočasný obytný prostor při lovech na gazely. V současné době je umístěna v Britském muzeu, které ji koupilo v roce 1958.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ain Sakhri lovers na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]