Mikael Carlson
Mikael Carlson | |
---|---|
Narození | 21. prosince 1959 (64 let) |
Povolání | pilot |
Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. |
Mikael Carlson (* 21. prosince 1959) je švédský pilot, aviatik a propagátor létání na historických motorových letounech. Civilním povoláním je kapitán dopravního letadla Boeing 737, ve volném čase se věnuje restaurování, zprovozňování a stavbě replik historických letadel, která též pilotuje a zúčastňuje se s nimi různých aviatických akcí.
Život
[editovat | editovat zdroj]Již od mládí se zajímal o aviatiku, navštěvoval muzea s vystavenými leteckými exponáty a stavěl letecké modely, za které byl odměněn zlatou i stříbrnou medailí na světové soutěži RC modelů. Zálibu v letadlech a létání zúročil později ve svém civilním povolání kapitána dopravního letadla Boeing 737 i pilota historických letadel. Se ženou Gunillou, která se též věnuje aviatice a je leteckou akrobatkou na křídle, žijí v jižním Švédsku.
Dílo
[editovat | editovat zdroj]Jeho prvním projektem z let 1982 – 1989 bylo zrestaurování motorového dvouplošníku FVM E1 Thumbelina (Tummelisa) z roku 1919, který sloužil do roku 1935 k výcviku mladých pilotů. Potom byl umístěn v Muzeu švédského letectví. Mikael Carlson po mnoha návštěvách muzea a studiu původních plánů a nákresů, doplnil originální části letounu o chybějící, vlastnoručně vyrobené prvky a za použití původního, opraveného motoru ho uvedl do provozuschopného stavu.[1]
První letoun typu Blériot XI z roku 1910 objevil Mikael Carlson ve starém hangáru. Tento letoun byl původně používaný v leteckých školách ve městě Landskrona a Malmslätt, pak stál odložen v hangáru do roku 1989. Carlson ho opatřil originálním motorem Thulin A a v roce 1991 s ním poprvé vzlétl. Od té doby se s ním zúčastnil mnoha leteckých akcí a přehlídek historických letounů po celém světě. V roce 1999 se s tímto strojem zúčastnil přeletu kanálu La Manche, 90 let po legendárním přeletu Lamanšského průlivu, který uskutečnil na svém stroji Louis Blériot.[2]
Dále sestavil letuschopný stroj Fokker Dr.I a zrekonstruoval letoun Fokker D.VII za použití originálního motoru a původních materiálů pro chybějící části; v roce 2004 zrekonstruoval též další letoun typu Blériot XI.[3] [4]
V roce 2006 přijal pozvání Letecké amatérské asociace, která od roku 1991 pořádá každoročně leteckou podívanou s názvem Aviatická pouť, mapující vývoj letecké techniky od prvních pokusů Ing. Jana Kašpara ovládnout české nebe. Při příležitosti 95. výročí přeletu Jana Kašpara z Pardubic do Prahy v letounu Blériot XI v roce 1911, uskutečnil Mikael Carlson tentýž přelet na historickém letounu téhož typu. Dne 4. června 2006, ve večerních hodinách přistál na závodišti v Chuchli a předal symbolické poselství primátora Pardubic primátorovi Prahy. Pro silný vítr musel být start v Pardubicích několikrát odložen a z téhož důvodu se konalo i 30 minut trvající mezipřistání v Kolíně. Po celou cestu doprovázeli Mikaela Carlsona v Blériotu Richard Santus z Východočeského aeroklubu Pardubice v letounu Aero L-60 Brigadýr (OK-MTI) a Marcel Sezemský v replice letadla Avia BH-1. Na závěr se účastníci letu setkali v salonku s ředitelem závodiště Petrem Drahošem a společně se podepsali do kroniky.[5]
Dalším projektem bylo restaurování letounu Blériot XI/Thulin typu A, vyrobeného v roce 1918 továrnou AB Thulinverken, založenou švédským průkopníkem aviatiky a konstruktérem Enochem Thulinem ve městě Landskrona na jihu Švédska. Tento stroj z roku 1918, výr.čís. 82-748, pozn. zn. SE-XMC, byl určen pro leteckou školu v Ljungbyhed v Skåne. Některé jeho části chyběly a předpokládalo se, že sloužil jako záložní zdroj náhradních dílů pro jiná letadla stejného modelu. Zavěšený letoun byl vystaven v Technickém muzeu ve Stockholmu od roku 1926 do začátku roku 1980. V jubilejním roce švédského letectva, v roce 2010, požádalo muzeum Mikaela Carlsona, aby zrenovoval letoun do létajícího stavu a představil ho veřejnosti 100 let poté, kdy to učinil švédský aviatik Carl Cederström na stejném místě, v letadle stejného typu. Během leteckých dnů ve Stockholmu, 21. a 22. srpna 2010, vzlétl Mikael Carlson na opraveném Blériotu XI a poté byl letoun opět umístěn v muzeu.
Účast na leteckých akcích (výběr)
[editovat | editovat zdroj]- 2006 – Aviatická pouť Jana Kašpara, Pardubice – Praha, Česko
- 2007 – Flying Legends, Duxford, Anglie
- 2010 – Wels Airshow, Wels, Rakousko
- 2012 – Sola Airshow, Sola, Norsko
- 2013 – Oldtimer-Fliegertreffen, Hahnweide, Německo[6]
- 2014 – Air 14, Payerne, Švýcarsko
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ FVM/CVM Tummelisa
- ↑ HALL, Chris. Not so easy jet: Recreating Louis Blériot's record-breaking Channel flight. dailymail.co.uk [online]. 2009-7-18 [cit. 2014-12-29]. Dostupné online.
- ↑ GRAHAME, James. Mikael Carlson Flying Machines. Retrothing.com [online]. 2006-11-11 [cit. 2014-12-29]. Dostupné online.
- ↑ The Aeroplanes
- ↑ Blériot přistál po 95 létech ve Velké Chuchli. www.letectvi.cz [online]. [cit. 2014-12-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-12-15.
- ↑ Air Show Report: Germany’s Hahnweide Oldtimer Air Show 2013