Michael VI.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Michael VI.
Byzantský císař
Portrét
Michaelův zlatý tetarteron
Doba vlády1056–1057
Úplné jménoMichael VI. Bringas
Narození10. století
Byzantská říše
Úmrtí1059
Konstantinopol
PředchůdceTheodora III.
NástupceIzák I. Komnenos
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michael VI. Bringas († 1059), zvaný Stratiotikos („válečník“) nebo také Gerontas („starý“), vládl byzantské říši v letech 10561057. Byl již velmi starým mužem, když jej císařovna Theodora krátce před svou smrtí ustanovila svým nástupcem.

Michael byl zřejmě příbuzným mocného parakoimomena Josefa Bringase z doby vlády Romana II. a působil jako člen dvorské kanceláře, kde se staral o vojenské záležitosti (odtud také jeho přízvisko). 21. srpna 1056, v den smrti císařovny Theodory, byl Michael ustanoven jejím nástupcem a korunován císařem. O den později provedl synovec Konstantina IX. Monomacha, Theodosios, státní převrat. Napadl konstantinopolské vězení, jehož vězni se k němu ihned připojili a společně s nimi postupoval na císařský palác. Zde ale ztratil kuráž a uprchl do chrámu Hagia Sofia, kde byl zadržen vojáky věrnými Michaelovi. Následně byl i se svými syny uvržen do vyhnanství ve městě Pergamon.

Touto událostí však Michaelovy vnitropolitické potíže neskončily, neboť si brzy znepřátelil mocné magnáty, když urazil zkušeného vojevůdce Izáka Komnena. Izák a někteří další velitelé se proto rozhodli proti Michaelovi povstat a uchvátit moc. Přestože Izák sám odmítal přijmout císařskou hodnost, byl 8. června 1057 provolán svým vojskem v Paflagonii císařem a vyrazil na Konstantinopol. Michael přes počáteční nerozhodnost shromáždil všechny oddíly z evropské části říše a chtěl se postavit svému soupeři na odpor, nicméně 20. srpna 1057 bylo Michaelovo vojsko poraženo Izákem poblíž měst Nikomédie a Nikaia. Michael se i za této bezútěšné situace pokusil s povstalci vyjednávat a prostřednictvím Michaela Psella nabízel Izákovi, že ho adoptuje za svého syna a udělí mu titul kaisara. Ačkoliv Izák byl víceméně ochotný tento návrh akceptovat a ukončit tak občanskou válku, v Konstantinopoli vypuklo proti Michaelovi všeobecné povstání. Senát a především patriarcha Michael Kerularios Michaela nakonec přesvědčili, aby abdikoval ve prospěch Izáka, což se také 31. srpna stalo. Zbytek svého života strávil Michael v klášteře, kde v roce 1059 zemřel.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ZÁSTĚROVÁ, Bohumila a kol., Dějiny Byzance. Praha, Academia, 1992.
  • PSELLOS, Michael, Byzantské letopisy. Praha, Odeon, 1982.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]