Mišeluk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čtyřproudá silnice z Nového Sadu. V pozadí se nachází kostel sv. Elijáše.

Mišeluk (v srbské cyrilici Мишелук) je název pro lokalitu v Petrovaradínu, v blízkosti města Novi Sad v Srbsku. Malý pahorek nad řekou Dunaj odděluje od Petrovaradína obec Sremska Kamenica, předměstí Nového Sadu. V lokalitě se nachází silniční tunel a sídlo Rádia a televize Vojvodiny.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na mapách třetího vojenského mapování se lokalita objevuje pod názvem Mišie lug.

Relativně prázdná plocha v blízkosti města Nového Sadu byla v 50. a 60. letech zvolena jako další oblast, kam se mohla metropole Vojvodiny rozrůstat.[1] Předpokládaný vznik sídliště si nicméně vyžadoval vybudování nejprve nového dopravního napojení na zbytek města. V roce 1981 byl proto otevřen silničního čtyřproudého mostu, odsud měla pokračovat dálnice směrem k pohoří Fruška Gora dále na jih. V lokalitě mělo být vybudováno rozsáhlé sídliště obdobně, jako tomu bylo v případě novosadské místní části Liman, k výstavbě však nikdy nedošlo. Pro sídliště se počítalo až s čtyřiceti tisíci obyvateli a vznikem čtrnácti tisíců nových bytů. Jediným objektem, který se v lokalitě realizoval, bylo právě sídlo televizní stanice, zničené během bombardování Jugoslávie v roce 1999. Budova byla nakonec obnovena v roce 2019.[2]

V současné době byl na Mišeluku postaven ještě pravoslavný kostel sv. Elijáše. Město Novi Sad považuje tuto lokalitu jako vhodnou pro další urbanistický rozvoj.[3] Předpokládán je vznik souvislé zástavby, který propojí jak Sremskou Kamenici, tak i Petrovaradín. Nemá se však jednat o výškovou zástavbu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Aleksandar Bede: Modernizacijski nizovi: Novi Sad i Vojvodina

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]