Přeskočit na obsah

Most Svobody (Novi Sad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Most Svobody
Základní údaje
KontinentEvropa
StátSrbskoSrbsko Srbsko
MěstoNovi Sad
KomunikaceLiberation Boulevard
Dopravasilniční
PřesDunaj
ArchitektNikola Hajdin
Otevřen11. října 2005
Souřadnice
Parametry
Materiálocel
Délka1 382 m
Výška60 m
Mapa
Map
Další data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Most Svobody (srbsky v latince Most Slobode, v cyrilici Мост Слободе, maďarsky Szabadság híd) se nachází v Novém Sadu a překonává řeku Dunaj. Veden je severojížním směrem. Spojuje Sremskou Kamenici s novosadskou městskou částí Liman a dále přechází v monumentální osu vojvodinské metropole, bulvár Osvobození (Bulevar Oslobođenja). Pod mostem se na novosadské straně nachází známá městská pláž Štrand.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pohled na most z novosadské strany

Projektantem silničního mostu byl akademik Nikola Hajdin, spolu s inženýry Gojkem Nenadovićem a Predragem Želalićem. Ti navrhli zavěšený most, který podpírají dva pilíře. Každý z nich má výšku 60 metrů, od sebe jsou vzdáleny 361 m. Délka stavby činí 1382 metrů.

Výstavba mostu trvala celkem 5 let (1976 - 1981); spotřebováno bylo 30 000 kubických metrů betonu, 2150 tun železa a 10 000 tun oceli. Vozovku mostu tvoří 6 pruhů (tři v každém směru) a dva chodníky pro pěší. Most byl slavnostně otevřen 23. října 1981.

3. dubna 1999 byl během bombardování Jugoslávie silami NATO značně poškozen (stejně jako zbývající další dva novosadské mosty). Bomba ho zasáhla ve večerních hodinách během večerní špičky.[1][2] Vyřazení mostu vyvolalo vážné dopravní komplikace a také přerušení dodávek vody do nemocnice v nedaleké Sremské Kamenici. Trosky stavby, které se potopily do Dunaje, způsobily značné komplikace nákladní lodní dopravě. V roce 2002 byl vyjednán program obnovy v hodnotě 34 milionů USD.[3] Rekonstrukce mostu probíhala v letech 2003 - 2005 (Celkem trvala 2 roky a 22 dní). Slavnostní otevření mostu bylo celkem dvojí; nejprve za účasti starostky Maji Gojković, o několik dní později most otevřel tehdejší komisař EU pro rozšíření Olli Rehn.

Most má být součástí plánované dálnice, která bude protínat Frušku Goru a spojí Novi Sad se Sremskou Mitrovicí. V souvislosti s ním byl ještě vybudován Tunel Mišeluk, který překonává vysoký jižní břeh Dunaje a z jižní strany navazuje následně hned za mostem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Aliance útočila na Bělehrad i o velikonoční neděli. iDNES.cz [online]. 1999-04-04 [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
  2. SRBULOVIĆ, Đorđe. Istorija Novog Sada. Novi Sad: Prometej Kapitola U socijalizmu i posle njega, s. 260. (srbština) 
  3. Článek o rekonstrukci mostu na stránkách BBC (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]