Meylişah Hatun

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mey-li Şah Hatun
Rodné jméno Marica
Narození kolem roku 1615
Srbsko
Úmrtí ?
Konstantinopol
Místo pohřbení Hagia Sophia
Národnost srbská
Občanství Osmané
Známá jako Meliksima
Meylikaya
Titul konkubína
Nábož. vyznání Islám
Partner(ka) sultán Osman I.
Děti Şehzade Ömer
Funkce Valide sultan
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Meyl-i Şah Hatun [mejlišah] (před rokem 1615 - ?), jinými jmény Meleksima, Meylikaya, byla otrokyně a konkubína sultána Osmana II. a matka osmanského prince Şehzade Ömera.

Život[editovat | editovat zdroj]

Meylişah Hatun, jejíž rodné jméno bylo Marica (turecky: Mariça), pocházela ze Srbska. Do harému sultána byla koupena od Tatarů jako otrokyně. Byla to Mahfiruz Hatice Sultan, kdo dal Meylişah Osmanovi jako konkubínu. V té době jí bylo 13 let. Mahfiruz byla žijící sultánova matka, tedy Valide Sultan. Tento titul získaly ženy, které se dožili nástupu svého syna na trůn. Valide Sultan (v překladu "matka královna") byla nejvyšší žena v Osmanské říši a rozhodovala o chodu celého harému; tudíž směla poslat konkubínu, která se jí líbila svému synu sultánovi.

Narození prince Ömera[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 20. října 1621. Sultán se o narození potomka dozvěděl během cesty do Edirne a nechal po celé říši vyhlásit oslavy narození syna. Konkubínu, která syna porodila nechal zavolat do Edirne, aby svého syna mohl vidět. Při oslavách jeho narození u něj nastali zdravotní komplikace. Nic netušící lidé dále oslavovali, což se sultánovi nelíbilo. Nedlouho po narození Ömer zemřel. Někteří historikové tvrdí, že dítě umřelo na šok z výbuchu kanónů. Princ Ömer byl zobrazen v několika Hammerových hrách, které byli o otci a jeho konkubíně, která Ömera porodila. Hammerova hra však není podle pravdy, pouze se inspiroval historií. On sám věřil, že dítě zemřelo kvůli vrozené vadě, kterou podědilo po svém otci. Şehzade Ömer byl jediné dítě, které sultán Osman II. s konkubínou Meyl-i Şah splodil.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Po smrti sultána Osmana II. v roce 1622, Meylişah spolu s ostatními sultánovými potomky a jeho manželkami odešla do exilu do starého paláce. Je pohřbena spolu se sultánem v Hagia Sophia Mosque v Instanbulu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Meylişah Hatun na anglické Wikipedii.