Metronom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mälzelův metronom

Metronom (neboli taktoměr nebo taktometr)[1] je mechanický, elektromechanický nebo elektronický přístroj, který rovnoměrně odklepává rytmus hudební skladby (nejčastěji tak, že každý úder odpovídá jedné čtvrťové notě).

Tempo metronomu se nastavuje v úderech za minutu a označuje jako „M.M.“ (Mälzelův metronom), případně jen číslem a čtvrťovou notou, nebo v anglické literatuře jako BPM (beats per minute). Metronom bývá vybaven ještě zařízením, například zvonkem, který zdůrazní každý druhý, třetí, čtvrtý nebo šestý úder jako „těžkou dobu“, počátek každého taktu.

Mechanický metronom[editovat | editovat zdroj]

M. M. = 120 Zápis tempa skladby v notách

Původní mechanický metronom zkonstruoval na podnět L. van Beethovena v roce 1816 vídeňský mechanik Jan Nepomuk Mälzel. Je to jednoduchý hodinový stroj s pružinou a reverzním kyvadlem, jehož dobu kyvu lze v širokých mezích měnit posouváním závaží. Na stupnici metronomu lze nastavit tempo od 40 do 210 úderů za minutu. V novějších skladbách se tempo často udává i v číslech M.M., což je přesnější údaj než tradiční italské názvy.

Při 4/4 taktu zhruba odpovídá:

Metronom na Letné[editovat | editovat zdroj]

Metronom v Praze na Letné “Stroj času“,
pohyblivý objekt V. Nováka z roku 1991

Roku 1991 byl v Praze na Letné, v místě bývalého pomníku J. V. Stalina, instalován nápadný pohyblivý umělecký objekt („mobil“), který jeho autor Vratislav Novák nazval „Stroj času“[2]. Protože skutečně velmi připomíná Mälzelův metronom s reverzním kyvadlem, ujalo se pro něj označení „Metronom“, ačkoli mechanická konstrukce je úplně jiná.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SSJČ, heslo metronom
  2. Linda Nová, Letenské sady, portál hlavního města Prahy

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]