Metro v Dillí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Delhi Metro logo.svg

Metro v Dillí (hindsky दिल्ली मेट्रो, anglicky Delhi Mass Rapid Transit System) je systém dráhy (podzemní, povrchová i nadzemní), který slouží největšímu městu v Indii, Dillí. Otevřen byl 24. prosince 2002 a během následujících pěti let již slouží veřejnosti 65 km tratí. Jedná se po kalkatském metru o druhý takový systém v zemi. Celý provoz je širokorozchodný (1676 mm).

Linkové vedení[editovat | editovat zdroj]

Plán metra s výhledem do roku 2010
# Název linky Otevření Délka Počet stanic
1 Red Line 2002 22 km 18
2 Yellow Line 2004 11 km 10
3 Blue Line 2005 32,1 km 31

Podobně, jako je tomu například v Ciudad de México, je budování metra rozvrženo nikoliv do jednotlivých úseků, ale do fází, při kterých se otevírá více úseků i nových linek najednou. V současné době probíhá již druhá fáze; ta má skončit v roce 2010 a její součástí bude otevření nových sedmi tratí, jedná se hlavně o prodloužení současných tří linek.

Vozový park[editovat | editovat zdroj]

Do provozu jsou nasazovány čtyřvozové soupravy (s dvěma čelními a dvěma vloženými vozy, teoreticky rozšířitelné až na soupravy osmivozové), které vyrobilo konsorcium v čele s japonskou společností Mitsubishi v závodě BEML (Bharat Earth Movers Limited). Vozy jsou z nerezové oceli a soupravy celé průchozí. Trakční napětí činí 25 kV, energie se odebírá pomocí sběrače z trolejového vedení, které je umístěno nad tratí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]