2005 v dopravě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
2005
2004 | 2005 | 2006

Leden[editovat | editovat zdroj]

Česko Drážní úřad vydal povolení ke zkušebnímu provozu motorových jednotek RA-1 (výrobní typ 731.35) v Česku. Jednotkám vyrobených závodem Metrovagonmaš byla přidělena řada 835.

Únor[editovat | editovat zdroj]

Závora, která na libereckém autobusovém nádraží zabraňovala vjezdu autobusů Student Agency
Česko Soukromý autobusový dopravce Student Agency zahájil provoz na dálkové lince z Liberce do Prahy. Společnost ČSAD Liberec, která na lince dosud jezdila jako jediná, odmítla autobusy konkurenčního dopravce vpustit na liberecké autobusové nádraží. Problém musela vyřešit až přivolaná policie.[1]
Česko Po těžké nemoci zemřel ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy Milan Houfek. Řízením byl pověřen Tomáš Jílek.[2]

Březen[editovat | editovat zdroj]

Polsko Na cestu do svého domovského depa v Zamośći se vydaly první remotorizované lokomotivy řady ST44 společnosti PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa. Remotorizaci s využitím motoru Caterpillar 3516 BHD provedla firma BUMAR - FABLOK Chrzanów.
Rakousko Proběhl roll-out elektrické lokomotivy řady 1216 (tovární typ ES 64 U4), které společnost Siemens začíná dodávat pro rakouské dráhy ÖBB.

Květen[editovat | editovat zdroj]

Česko Novým generálním ředitelem Českých drah se stal Josef Bazala, který nahradil odcházejícího Petra Kousala.[3]
Česko Začala nepřetržitá výluka traťového úseku Ostrava-Svinov - Háj ve Slezsku, v rámci které proběhla modernizace a elektrizace trati 316 z Ostravy do Opavy.

Červen[editovat | editovat zdroj]

Železniční stanice Choceň
Česko Proběhlo slavnostní otevření rekonstruované železniční stanice Choceň na trase 1. tranzitního koridoru. Tím byly ukončeny práce trvající od června 2003.
Česko Na trati Rybník - Lipno nad Vltavou byl obnoven elektrický provoz, nyní v soustavě 25 kV, 50 Hz AC. Rekonstrukce trakčního vedení spojená s konverzí z napájecího systému 1500 kV DC zde probíhala od 10. října 2003.

Srpen[editovat | editovat zdroj]

Konečná stanice tramvaje v libereckém Horním Hanychově
Česko Po sedmi letech byl obnoven tramvajový provoz mezi zastávkami Dolní Hanychov a Horní Hanychov na liberecké tramvajové síti. Tím byla definitivně dokončena rekonstrukce tzv. městské trati, která probíhala již od roku 1990 a v rámci které došlo k přerozchodování trati na normální rozchod 1435 mm.
Česko Byl zahájen provoz na přeložce železniční trati mezi stanicemi Rudoltice v Čechách a Třebovice v Čechách, která překonává Třebovické sedlo v nové trase. Současně byl v tomto úseku zprovozněn první úsek s pevnou jízdní dráhou v Česku.
Nizozemsko Německo Česko Dopravcem kontejnerových expresů Rotterdam - Mělník a zpět se na území Nizozemska a Německa stala společnost ERS Railways. V Česku zůstávají dopravcem České dráhy, které vlaky přebírají ve stanici Pirna.

Září[editovat | editovat zdroj]

Česko Byla zahájena likvidace úzkorozchodné dráhy, která předtím 120 let sloužila dopravě lupku ve Zlivi.
Česko První modernizovaná pražská tramvaj typu Tatra KT8D5R.N2P zahájila zkušební provoz s cestujícími.

Říjen[editovat | editovat zdroj]

Polsko Zkušební provoz z cestujícími zahájila ve Varšavě první elektrická jednotka 14WE vzniklá modernizací z jednotky řady EN57.
Česko Německo Operátor kombinované dopravy Bohemiakombi zahájil přepravu kontejnerů a výměnných nástaveb přímými vlaky „Bohemia Express“ mezi terminály Lovosice a Duisburg-Ruhrort Hafen. Dopravcem vlaku v Česku jsou České dráhy, v Německu Railion Deutschland.
Česko Tomáš Jílek, provizorně pověřený řízením pražského dopravního podniku, byl oficiálně jmenován jeho ředitelem.

Listopad[editovat | editovat zdroj]

Česko Od výrobce Alstom Ferroviaria dorazila do Česka poslední (sedmá) jednotka Pendolino řady 680 pro České dráhy.

Prosinec[editovat | editovat zdroj]

Švýcarsko Česko Na nádraží v Zürichu byla představena první jednotka řady RABe 514, které pro švýcarské dráhy SBB dodává Siemens a Stadler Rail. Na jejich výrobě se významně podílí závod Siemens Kolejová vozidla v pražském Zličíně.[4]
Slovinsko Do Slovinska dorazila lokomotiva 541-101, první elektrická lokomotiva typu ES 64 U4 vyrobená firmou Siemens pro dopravce Slovenske železnice.[4]
Česko Byla dokončena elektrizace tratě 140 na úseku Karlovy Vary - Klášterec nad Ohří.
Polsko Firma Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz dodala první dvoudílný motorový vůz řady SA132. Odběratelem byl Úřad maršálka Velkopolského vojvodství.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://zpravy.idnes.cz/spor-autodopravcu-vyresila-policie-dbh-/domaci.aspx?c=A050201_195635_domaci_sas
  2. http://zpravy.idnes.cz/zemrel-sef-prazske-dopravy-houfek-drh-/domaci.aspx?c=A050224_093713_praha_mad
  3. http://ekonomika.idnes.cz/novym-sefem-ceskych-drah-je-bazala-drg-/ekonomika.aspx?c=A050510_125752_ekonomika_maf
  4. a b http://spz.logout.cz/novinky/2006/leden06.html