V tomto článku je použita zastaralá šablona „Příbuzenstvo“.

Mercédès Jellinek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mercédès Jellinek
Wimbit-MercedesJellinek.jpg
Narození 16. září 1889
Vídeň
Úmrtí 23. února 1929 (ve věku 39 let)
Vídeň
Příčina úmrtí rakovina kostí
Místo pohřbení Vídeňský ústřední hřbitov
Rodiče Emil Jellinek
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příbuzenstvo
děd Adolf Jellinek

Mercédès Adrienne Manuela Ramona Jellinek (16. září, 1889, Vídeň23. února 1929, Vídeň) byla dcera rakouského podnikatele Emila Jellineka a jeho ženy Rachel Goggmann Cenrobert. Je to dívka, jejíž jméno nesou automobily značky Mercedes-Benz. Prvním modelem, který po ní byl na přání jejího otce pojmenován, byl v roce 1901 zcela nový model Mercedes 35 hp, který znamenal významný pokrok ve vývoji automobilů.

V roce 1909 se Mercedes v Nice provdala za barona von Schlossera. Měli spolu dvě děti – Elfriede (* 1912) a Hanse-Petera (* 1916). Rodina žila ve Vídni až do první světové války, která ji přivedla na mizinu, takže Mercedes v jejím závěru prosila na ulici o jídlo.

O něco později svého muže i děti opustila a provdala se znovu, tentokrát za barona Rudolfa von Weigla, což byl talentovaný, ale chudý sochař.

Zemřela ve Vídni v roce 1929, příčinou její smrti ve 39 letech byl kostní nádor. Její ostatky byly uloženy do rodinné hrobky, v níž byl pohřben i její dědeček – vrchní rabín Vídně Adolf Jellinek.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]