Menkaureova pyramida

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Menkaureova pyramida
Menkaure's pyramid.jpg
Lokalita
StátEgyptEgypt Egypt
ObecGíza
Zeměpisné souřadnice
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Schéma pyramidy

Menkaureova pyramida (též Mykerinova) je nejmenší pyramida, která se nachází v Gíze u Káhiry (Egypt). Její jméno v překladu znamená Božský je Menkaure. V době jejího vzniku už byla egyptská říše pravděpodobně oslabena, ale není známo, kvůli čemu se tak stalo.

Král Menkaure (řec. Mykerinos) měl být dobrotivý panovník. Podle tradice se za jeho vlády vedlo lidu mnohem lépe než za jeho předchůdců.

Jeho pyramida je na poli v Gíze nejmenší, ale i tak už nikdo jiný po něm vyšší pyramidu nepostavil. Základna pyramidy měří 108,4 metru a vysoká je „jen“ 66,45 metru. Sklon pyramidy je přibližně 51°.

Na její stavbu bylo použito větší množství žuly, což byl materiál mnohem prestižnější než pískovec. Podle dostupných zpráv však byla pyramida ze všech nejkrásnější, a to díky obložení, které mělo být v dolní třetině z asuánské červené žuly, ve střední třetině z bílého turského vápence a špička byla opět z červené žuly. Toto obložení se dochovalo až do 16. století, kdy bylo uloupeno mamlúky.

Ve 12. století za vlády ajjúbovského sultána al-Malek al-Aziz Othman ben Yusufa měli být egyptské pyramidy zdemolovány, první na řadě byla právě Menkaureova pyramida. Dělníci však za 8 měsíců práce dokázali pouze narušit severní stranu pyramidy, poté byly práce zastaveny pro přílišnou složitost.

Na rozdíl od předchozích pyramid nevznikl u této pyramidy hřbitov panovníkových příbuzných a úředníků, ale i zde se nachází komplex chrámů a tři malé pyramidy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]