Medaile Johna Batese Clarka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Medaile Johna Batese Clarka (anglicky: John Bates Clark Medal) je ocenění, které bylo v letech 19472009 udělováno každé dva roky Americkou ekonomickou asociací „tomu americkému ekonomovi ve věku do 40 let, který významně přispěl k ekonomickému myšlení a poznání.“[1] Od roku 2010 je toto ocenění udělováno každoročně. Podle The Chronicle of Higher Education je medaile „obecně považována za jedno z nejprestižnějších ocenění v oboru, možná druhým nejprestižnějším za Nobelovou cenou za ekonomii.“[2]

Cena byla udělována jednou za dva roky až do roku 2007. Nyní je udělována každoročně, pravděpodobně proto, aby se vzhledem k rostoucímu záběru ekonomie a počtu odborníků dostala na každého, kdo si ji zaslouží.[3] Cena pojmenovaná po neoklasickém ekonomovi Johnu Batesi Clarkovi (1847–1938) je považována za jednu ze dvou nejprestižnějších ekonomických ocenění spolu s Cenou Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela. Po průměrné době 22 let přibližně 40% držitelů Clarkovy medaile získalo i „Nobelovu cenu za ekonomii“ předávanou každoročně od roku 1969 na slavnostním ceremoniálu ve Stockholmu. Nobelovu cenu získalo dokonce 11 z prvních 17 nositelů (přibližně 65%) ocenění Johna Batese Clarka.

Ačkoli je Clarkova medaile určena „americkému“ ekonomovi, postačující podmínkou je, aby kandidát pracoval v USA v čase udělení ceny; americká národnost tedy není nutně zohledňována. Ve skutečnosti dva z posledních tří vítězů se narodili, byli vychováni a studovali mimo Spojené státy.

Držitelé ocenění[editovat | editovat zdroj]

Dvanáct nositelů ceny Johna Batese Clarka získalo i Nobelovu cenu. (Datum v závorce je rok, kdy byla Nobelova cena udělena nebo spolu-udělena držiteli Clarkovy medaile.)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Bates Clark Medal na anglické Wikipedii.

  1. American Economic Association: John Bates Clark Medal. www.vanderbilt.edu [online]. [cit. 2012-06-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-21. 
  2. Chronicle Faculty: Berkeley's Emmanuel Saez Wins John Bates Clark Medal, 24. dubna 2009.
  3. New York Times: Prize Deflation 4. ledna 2009

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]