Mecenášský klub Národního divadla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Mecenášský klub Národního divadla byl založen v roce 2009 při Národním divadle v Praze. Navazuje na tradici mecenášství českého národa a vlasteneckého úsilí o vybudování a podporu českého národního divadla v 19. století [1].

Založení klubu[editovat | editovat zdroj]

Snahou Národního divadla bylo vytvoření společenství, které by umožňovalo členství široké veřejnosti. Hlavním účelem bylo získat další zdroje financování Národního divadla a jeho aktivit, a to výhradně na jedinečné projekty, na něž se z běžného rozpočtu nedostává. V souladu s tím propojuje Národní divadlo s okolním světem a svým členům umožňuje skutečnou účast na životě první scény.

Ideu založení Mecenášského klubu ND výrazně podpořil tehdejší ředitel Národního divadla PhDr. Ondřej Černý, který umožnil jeho ustavení a začlenění do organizační struktury Národního divadla. Klub pracuje oficiálně od ledna [2] 2010 a k počátku roku 2015 čítá více než stovku členů. Členem se může stát fyzická osoba, která věnuje roční příspěvek v minimální výši 1.500 Kč.

Významným příznivcem myšlenky založení spolku podporovatelů divadelního umění při české první scéně byla také filantropka a podnikatelka prof. Dr. Dadja Altenburg-Kohl, která aktivně podporovala Národní divadlo [3] ještě před vznikem Mecenášského klubu. Od počátku existence klubu se pak stala jeho právoplatnou členkou a zároveň předsedkyní Výboru.

Výbor Mecenášského klubu je poradním orgánem ředitele Národního divadla. Tvoří ho zástupci všech donátorských skupin a zástupci vedení Národního divadla.

Motto klubu[editovat | editovat zdroj]

Mecenášství není stavem peněženky, ale stavem ducha.

Poslání a výsledky klubu[editovat | editovat zdroj]

Mecenášský klub ND sdružuje milovníky divadla, kteří se rozhodli vyjádřit své sympatie k historii a současné tvorbě Národního divadla poskytnutím dobrovolné finanční podpory. Za dosavadních 5 let existence klubu [4] byly získány příspěvky ve výši téměř 5.500.000 Kč. Získané příspěvky jsou Výborem klubu rozdělovány na podporu realizace vybraných projektů.

Benefity členů klubu[editovat | editovat zdroj]

Jako poděkování za podporu věnovanou divadlu mohou členové klubu využít řady benefitů v jednotlivých osmi skupinách.

V základní skupině Přítel patří mezi benefity např. bezplatná návštěva generální zkoušky a pravidelné pozvánky na setkání s umělci, v dalších skupinách přibývají benefity typu přednostní rezervace vstupenek na vybrané představení, komentované prohlídky divadelních domů, pozvánky na tiskové konference až po volné vstupenky na všechny premiéry ND s pozváním na číši vína s inscenačním týmem a volné vstupenky na představení hostujících souborů (ve skupině Zlatý mecenáš). Členové klubu mají také možnost navštívit klubem organizované zájezdy za kulturou na zahraniční scény [5], seznámit se na organizovaných akcích klubu se zákulisím divadla, apod.

Podpořené projekty[editovat | editovat zdroj]

Příspěvky získané od mecenášů jsou používány na financování nebo spolufinancování řady projektů v rámci Národního divadla, které by v rámci rozpočtu Národního divadla ve většině případů nemohly ani vzniknout. Za dobu existence klubu byly kromě jiného realizovány nebo se právě realizují následující projekty:

 • Restaurování nástěnných maleb Mikoláše Alše a Františka Ženíška v hlavním foyer historické budovy Národního divadla [6] (v sezóně 2014/2015 probíhá již druhá a třetí etapa)
 • Restaurování Hynaisovy opony
 • Pořízení profesionálních portrétů členů souborů Činohry a Opery ND
 • Podpora realizace jednotlivých uměleckých projektů, vč. nově připravovaných inscenací (v roce 2013 např. inscenace Laterny magiky Antikódy, v roce 2015 inscenace Opery ND Pád Arkuna)
 • Nový oficiální spot Baletu [7]
 • Financování restaurování v interiérech divadelních budov

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • V roce 2012 financoval Mecenášský klub ND vznik televizního dokumentu studentů FAMU Tomáše Polenského a Viktora Portela Radokova Trojská válka. Dokument byl realizován v koprodukci s Českou televizí a časosběrnou metodou mapoval přípravu uvedené divadelní inscenace [8].
 • Za spolupráce Mecenášského klubu proběhla v ateliérech na Barrandově digitalizace záznamu představení Laterny magiky Kouzelný cirkus tak, aby mohl být nadále využíván pro kulturní veřejnost.
 • Nejmladšímu členovi klubu jsou teprve tři roky a obdržel členství jako dar od svého otce [9].

Ambasadoři klubu[editovat | editovat zdroj]

Ambasadory Mecenášského klubu jsou členové souborů ND:

Úkolem ambasadorů je propagace klubu. Ambasadoři jsou zároveň tvářemi klubu, mimo jiné se na akcích klubu osobně setkávají a besedují se členy.

Citát[editovat | editovat zdroj]

Děkujeme Mecenášskému klubu. S využitím jeho příspěvků můžeme realizovat projekty, na které by z běžného divadelního rozpočtu nezbylo. Vážíme si mecenášů, nejen pro jejich peníze, ale také pro jejich čas, který našemu divadlu věnují. Rád se s nimi potkávám na našich premiérách, ale především na osobních setkáních po jednotlivých inscenacích. Sounáležitost, kterou cítím, je pro nás důležitá.
— Michal Dočekal [10]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Národní divadlo-statut Mecenášského klubu: http://www.narodni-divadlo.cz/uploads/assets/statut-mek.pdf
 2. http://www.onlinenoviny.cz/6029-v-lednu-2010-bude-otevren-mecenassky-klub-narodniho-divadla/
 3. http://www.cianews.cz/kultura/mecenassky-klub-narodniho-divadla-slavi-treti-narozeniny/
 4. http://www.narodni-divadlo.cz/cs/aktuality/mecenassky-klub-nd-oslavil-sve-narozeniny-spolecne-s-miroslavem-donutilem-a-legendarni-inscenaci-sluha-dvou-panu-cs
 5. Eva Sochorová: Mecenáši navštívili Semperoper v Drážďanech, in: Národní divadlo (Informační zpravodaj ND), č. 3, listopad 2013, str. 36
 6. http://national-theatre.work.symbiodigital.com/cs/tiskova-zprava/alsovym-lunetam-byla-navracena-puvodni-krasa
 7. Eva Sochorová: Nový oficiální spot Baletu ND, in: Národní divadlo (Informační zpravodaj ND), č. 4, prosinec 2013, str. 31
 8. http://www.ceskatelevize.cz/porady/10495897905-radokova-trojska-valka/21256226146/
 9. Eva Sochorová: Proč jsem daroval členství svému synovi?, in: Národní divadlo (Informační zpravodaj ND), č. 2, říjen 2013, str. 35
 10. http://www.cianews.cz/kultura/mecenassky-klub-narodniho-divadla-slavi-treti-narozeniny/

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Veronika Berná: Mecenášství je úplně jiná liga, In: Lidové noviny, 15. března 2014, str. 5
 • Ondřej Nekola: Staňte se členem rodiny Národního divadla, In: METRO, 30. srpna 2010, str. 8–9
 • Eva Sochorová: Mecenáši navštívili Semperoper v Drážďanech, in: Národní divadlo (Informační zpravodaj ND), č. 3, listopad 2013, str. 36
 • Eva Sochorová: Proč jsem daroval členství svému synovi?, in: Národní divadlo (Informační zpravodaj ND), č. 2, říjen 2013, str. 35
 • Eva Sochorová: Nový oficiální spot Baletu ND, in: Národní divadlo (Informační zpravodaj ND), č. 4, prosinec 2013, str. 31

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]