Maurice Farman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Maurice Farman
Maurice Farman v roce 1909
Maurice Farman v roce 1909
Narození 21. března 1877
Paříž
Úmrtí 25. února 1964 (ve věku 86 let)
Paříž
Místo pohřbení Hřbitov Père-Lachaise
Ocenění komandér Řádu čestné legie
Příbuzní Henri Farman a Richard Farman (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maurice Alain Farman (21. března 1877 - 25. února 1964) byl francouzský automobilový závodník, letec, konstruktér a výrobce letadel. Narodil se v Paříži anglickým rodičům. Maurice Farman a jeho bratři Richard Farman a Henri Farman byli důležitými průkopníky evropského letectví.

Maurice a jeho bratr Henri se nejprve stali šampióny v tandemové cyklistice. Maurice poté začal závodit s automobilem Panhard, se kterým v roce 1901 vyhrál Grand Prix de Pau, první závod, který byl kdy nazýván Velkou cenou. V květnu 1902 zvítězil v závodě Circuit du Nord z Paříže do Arrasu a zpět. Ve stejném roce se také účastnil závodu z Paříže do Vídně, ve kterém zvítězil Marcel Renault.

Brzy nato se soustředil na motorové létání a v roce 1909 vytvořil řadu vytrvalostních a rychlostních rekordů. Začal také se stavbou nových typů letadel. Například Japonsko licenčně vyrobilo několik jeho letounů, které sloužily z nosiče hydroplánů Wakamija Maru. Tyto letouny provedly 5. září 1914, v průběhu bitvy o Tsingtao, první nálet námořních letounů v historii. V roce 1912 Maurice Farman spojil svou firmu s továrnou svého bratra Henriho, aby tak vytvořil důležitého leteckého výrobce Farman.

Maurice Farman zemřel v Paříži v roce 1964, zajímavostí je, že nikdy nevlastnil žádnou pilotní licenci.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maurice Farman na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]