Matyáš z Arrasu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Matyáš z Arrasu
Pískovcová náhrobní deska Matyáše z Arrasu ve svatovítské katedrále

Matyáš z Arrasu (1290?, Arras - 1352, Praha) byl francouzský architekt, stavitel a kameník. Byl prvním stavitelem katedrály sv. Víta v Praze.

Biografie

O jeho dřívějším životě není příliš známo. Působil původně u papežského dvora v Avignonu. Tam se s ním za svého pobytu seznámil mladý císař Karel IV., který jej posléze vyzval k vybudování nového reprezentativního chrámu pro pražské arcibiskupství. Katedrálu sv. Víta, jejíž stavba začala oficiálně v roce 1341, navrhl ve stylu jihofrancouzských gotických katedrál v Rodez a Narbonne. Základy stavby založil až v roce 1344 po svém příjezdu do Prahy spolu s královskou družinou. V následujících osmi letech vystavěl osm arkád vnitřního chóru a na ně navazující části ochozu včetně kaplí.

Na Hradčanech založil vlastní stavební huť. Mimo jiné se zřejmě podílel i na projekčních pracích nového Kamenného mostu, Nového Města pražského, kostela Matky Boží před Týnem a pravděpodobně i hradu Karlštejna.

Po jeho smrti v roce 1352 převzal r. 1356 stavební huť i rozestavěné stavby mladý stavitel Petr Parléř, který původní stavební plány výrazně obměnil.

Významná díla

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Matyáš z Arrasu ve Wikimedia Commons Šablona:Portál Středověk