Massagetové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Massagetové na mapě starověké Asie

Massagetové byl starověký národ žijící ve stepích na severovýchodní hranici Perské říše, zhruba v oblasti Aralského jezera. Jsou řazeni k íránské jazykové skupině, jejich příbuzní byli patrně Skytové a Getové.[1] Sám název Massagetové bývá vykládán jako Velcí Getové (massa znamená ve střední perštině velký, silný).

Antičtí autoři popisují Massagety jako kočovný pastevecký národ, který neznal zemědělství ani výrobu železa. Jako jediného boha uctívali Slunce, kterému obětovávali koně. Žili v monogamních, ale dosti volných svazcích. Provozovali rituální pohřební kanibalismus.[2] Byli zdatnými jezdci a obávanými bojovníky, používali luky, bronzová kopí a válečné sekery. Hérodotos zmiňuje válku, kterou vedla okolo roku 530 př. n. l. proti Peršanům massagetská vládkyně Tomyris a její syn Spargapises a v níž byl zabit perský král Kýros II.[3]

S Massagety se setkal i Alexandr Veliký, poté však tento národ z historie mizí.[4] Předpokládá se, že část Massagetů se podílela na invazi Saků do Indie.[5] Ammianus Marcellinus tvrdil, že Alani jsou potomky Massagetů.

Reference[editovat | editovat zdroj]