Martin Hellman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Martin Hellman
Martin-Hellman.jpg
Narození2. října 1945 (77 let)
New York
Alma materStanfordova univerzita (do 1969)
New York University Tandon School of Engineering
Newyorská univerzita
The Bronx High School of Science
Povoláníkryptograf, matematik, informatik, akademik, vysokoškolský učitel a elektroinženýr
ZaměstnavateléMassachusettský technologický institut
IBM
Stanfordova univerzita
OceněníIEEE Donald G. Fink Prize Paper Award (1981)
EFF Pioneer Award (1994)
Paris Kanellakis Award (1996)
Marconiho cena (2000)
IACR Fellow (2006)
… více na Wikidatech
Webee.stanford.edu/~hellman
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Martin Hellman (* 2. října 1945, New York) je americký kryptolog známý zejména jako jeden ze zakladatelů asymetrické kryptografie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Martin Hellman se narodil v roce 1945 v New Yorku. Nejprve vystudoval prestižní střední školu The Bronx High School of Science zaměřenou na matematiku, pak v roce 1966 získal bakalářský titul z elektrotechniky na New York University. Poté ve studiu pokračoval na Stanfordově univerzitě, kde získal v roce 1967 titul magisterský a v roce 1969 titul doktorský. V letech 1968-1969 pracoval v IBM, v letech 1969-1971 byl zaměstnancem Massachusettského technologického institutu. V roce 1971 se vrátil na Stanfordovu univerzitu do funkce profesora a v té zde zůstal až do roku 1996, kdy se stal emeritním profesorem.

Založení asymetrické kryptografie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1976 napsal Martin Hellman s Whitfieldem Diffiem převratný článek New Directions in Cryptography[1] (Nové směry v kryptografii), který novátorským způsobem řešil problém distribuce klíčů. V článku popsaný protokol se dnes nazývá Diffieho-Hellmanova výměna klíčů a položil základ asymetrické kryptografie.

O dva roky později Ralph Merkle a Martin Hellman navrhli jednu z prvních asymetrických šifer: Merkleův-Hellmanův šifrovací systém založený na problému batohu.[2] Ten ovšem již v roce 1984 prolomil Adi Shamir.[3]

V březnu 2016 obdrželi Hellman a Diffie za své objevy na poli kryptografie Turingovu cenu. Hellman, který je od osmdesátých let členem protiválečného hnutí Beyond War, oznámil, že svoji část výhry ve výši milionu dolarů věnuje na podporu boje proti jaderným zbraním.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DIFFIE, Whitfield; HELLMAN, Martin. New Directions in Cryptography. IEEE Transactions on Information Theory. 1976. Dostupné online. (anglicky) 
  2. MERKLE, Ralph; HELLMAN, Martin. Hiding information and signatures in trapdoor knapsacks. IEEE Transactions on Information Theory. 1978. Dostupné online. (anglicky) 
  3. SHAMIR, Adi. A polynomial-time algorithm for breaking the basic Merkle - Hellman cryptosystem. IEEE Transactions on Information Theory. 1984. Dostupné online. (anglicky) 
  4. The New York Times, 1. března 2016

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]