Martin Hellman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Martin Hellman

Martin Hellman (* 2. října 1945, New York) je americký kryptolog známý zejména jako jeden ze zakladatelů asymetrické kryptografie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Martin Hellman se narodil v roce 1945 v New Yorku. Nejprve vystudoval prestižní střední školu The Bronx High School of Science zaměřenou na matematiku, pak v roce 1966 získal bakalářský titul z elektrotechniky na New York University. Poté ve studiu pokračoval na Stanfordově univerzitě, kde získal v roce 1967 titul magisterský a v roce 1969 titul doktorský. V letech 1968-1969 pracoval v IBM, v letech 1969-1971 byl zaměstnancem Massachusettského technologického institutu. V roce 1971 se vrátil na Stanfordovu univerzitu do funkce profesora a v té zde zůstal až do roku 1996, kdy se stal emeritním profesorem.

Založení asymetrické kryptografie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1976 napsal Martin Hellman s Whitfieldem Diffiem převratný článek New Directions in Cryptography[1] (Nové směry v kryptografii), který novátorským způsobem řešil problém distribuce klíčů. V článku popsaný protokol se dnes nazývá Diffieho-Hellmanova výměna klíčů a položil základ asymetrické kryptografie.

O dva roky později Ralph Merkle a Martin Hellman navrhli jednu z prvních asymetrických šifer: Merkleův-Hellmanův šifrovací systém založený na problému batohu.[2] Ten ovšem již v roce 1984 prolomil Adi Shamir.[3]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Martin Hellman ve Wikimedia Commons

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DIFFIE, Whitfield; HELLMAN, Martin. New Directions in Cryptography. IEEE Transactions on Information Theory. 1976. Dostupné online. (anglicky) 
  2. MERKLE, Ralph; HELLMAN, Martin. Hiding information and signatures in trapdoor knapsacks. IEEE Transactions on Information Theory. 1978. Dostupné online. (anglicky) 
  3. SHAMIR, Adi. A polynomial-time algorithm for breaking the basic Merkle - Hellman cryptosystem. IEEE Transactions on Information Theory. 1984. Dostupné online. (anglicky)