Markyzet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Markyzet (z franc. Marquisette, "markýzečka") je jemná textilie s mřížovitou strukturou používaná hlavně jako záclonovina a letní šatovka.

Markyzetová tkanina se vyrábí téměř výlučně v perlinkové vazbě (někdy také zvané markyzetová), nejčastěji z polyesterových staplových (11 tex x 2) nebo filamentových přízí (jemnějších než 16 tex) s 800-1200 zákruty na metr. Průměrná hustota (osnova + útek) dosahuje u staplových přízí cca 27 a u filamentů 37 nití na cm².

Tzv. švýcarský markyzet má mít v osnově i v útku přízi z dlouhovlákenné egyptské bavlny. [1]

Pletený markyzet se vyrábí na rašlových pletacích strojích v jednolícní vazbě, pro kterou se v češtině používá označení markyzetová. Vazba sestává ze dvou podélných stěn tvořených řetízky příčně spojené kladením pod jehlami.[2] Stroje mají 7-12 pletacích jehel/cm, používaný materiál je nejčastěji polyesterový filament, výroba je podstatně levnější než u tkaných markyzetů.

Marquisé je tkanina z osnovy z přírodního hedvábí a ze skané bavlněné příze v útku. Na výrobku je znát lehce příčné žebrování. Z posledních let není však známá žádná nabídka tohoto druhu zboží.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]