Markos Botsaris

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Markos Botsaris
MarkosBotsaris.jpg
Narození 1790
Souli
Úmrtí 21. srpna 1823
Kefalovryso
Příčina úmrtí postřelení
Národnost řecká/albánská
Znám jako generál Řecké osvobozenecké války
Nábož. vyznání křesťanství
Funkce člen Filiki Eteria
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Markos Botsaris (řecky Μάρκος Μπότσαρης; 1790, Souli - 21. srpna 1823, Kefalovryso) byl řecký suliotský generál Řecké osvobozenecké války.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve vesnici Souli, která byla obývaná Sulióty, albánsky hovořícími Řeky. Oblast Souli byla jedna z nezávislých řeckých území v neustálém boji s Turky a Sulióti byli známí pro svůj bojovný život. Narodil se do rodiny Kitsosea Botsarise. Rodina Botsarisovců patřila k nejvýznamnějším a nejbohatším Suliótům a podle tradice byli příbuzní se slavným protitureckým albánským bojovníkem Gjergj Kastrioti Skanderbegem. Markos vstoupil do tajného řeckého protiosmanského spolku Filiki Eteria. Zpočátku však pomáhal osmanským vojskům potlačit epirského uzurpátora Ali Pašu z Tepeleny, později se s ním dohodl a spojil se proti Turkúm. Ali Paša byl sice poražen a v březnu 1821 vypukla Řecká osvobozenecká válka, do které se Sulióti s Markem hned přidali a Turky mnohokrát porazili. Zasloužil se též za vítězství a záchranu obyvatel během prvního tureckého obléhání města Mesolongi.

Dne 21. srpna 1823 byl Botsaris zastřelen jedním z Albánců během řecko-osmanské bitvy u Karpenisi. Postava Markose Botsarise a jeho hrdinská smrt se však stala známá po celé západní Evropě, mnozí známí evropští spisovatelé mu věnovali své dílo. O Botsarisovi vzniklo mnoho lidových řeckých a albánských písní. Nejznámější je řecká píseň o jeho smrti - Thrinos Megalos (Velký smutek). Byl velmi inteligentní a sám je autorem řecko-albánského slovníku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Markos Botsaris na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]