Marion Stein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marion Thorpe
Rodné jméno Maria Donata Nanetta Paulina Gustava Erwina Wilhelmine Stein
Narození 18. října 1926
Vídeň, Rakousko
Úmrtí 6. března 2014 (ve věku 87 let)
North Devon, Spojené království
Alma mater Royal College of Music
Povolání koncertní pianistka
Titul hraběnka z Harewoodu
Ocenění Řád britského impéria
Manžel(ka) George Lascelles, 7. hrabě z Harewoodu
Jeremy Thorpe
Děti David Lascelles, 8. hrabě z Harewoodu
James Lascelles
Jeremy Lascelles
Rodiče Erwin Stein
Sofie Bachmannová
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Maria Donata Nanetta Paulina Gustava Erwina Wilhelmine Stein, CBE (18. října 1926 Vídeň6. března 2014 North Devon), známá jako Marion Stein, a později sňatkem jako Marion Lascelles, hraběnka z Harewoodu a druhým sňatkem Marion Thorpe, byla v Rakousku narozenou britskou koncertní pianistkou.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Marion se narodila ve Vídni do židovské rodiny Steinů jako dcera Sofie Bachmannové a hudebníka Erwina Steina. Do Británie přišla těsně před druhou světovou válkou. Navštěvovala Royal College of Music a spřátelila se se skladatelem Benjaminem Brittenem. V roce 1949 jako hraběnka z Harewoodu a s patronátem své tchyně, princezny Marie, se stala správkyní palladiánského Harewood House, severně od Leedsu a vrhla se na pořádání akcí.

V březnu 1950 zorganizovala operou inspirovaný bál na podporu Brittenovy anglické operní skupiny, na kterém vystupoval Frederick Ashton s Moirou Shearer, kteří zatančili balet Façade. V září 1950 oznámila své těhotenství a "plánovala účastnit se každé noci" leedského hudebního festivalu, kde vystupoval Britten. V roce 1961 s Fanny Watermanovou založila Leeds International Piano Competition.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Marion Stein byla dvakrát vdaná, pokaždé s významnými veřejnými osobnostmi.

Jejím prvním manželem byl George Lascelles, 7. hrabě z Harewoodu, za něhož se provdala 29. září 1949. Seznámili se na Aldeburském Festivalu. Lord Harewood, syn princezny Marie, byl vnukem krále Jiřího V., synovcem králů Eduarda VIII. a Jiřího VI. a bratrancem královny Alžběty II. Marion získala titul hraběnky z Harewoodu. Manželé měli tři synyː

V roce 1959 začal mít pár vážné manželské problémy. Harewood navázal poměr s houslistkou Patriciou Tuckwellovou, Marion však rozvod odmítala až do roku 1967, kdy Tuckwellová porodila Harewoodovi syna. Jeho nevěra a nové manželství z něj na několik let udělali společenského vyvrhela a trvalo deset let, než ho královská rodina pozvala na nějakou událost.

Marion Stein se podruhé provdala 14. března 1973 za Jeremyho Thorpea, člena parlamentu a vůdce liberální strany. Jeho první manželka Caroline zemřela v roce 1970 při autonehodě. Marion stála za Thorpem během jeho skandálu koncem 70. let. V polovině 80. let byla Thorpovi diagnostikována parkinsonova nemoc. Ke konci života měla Marion problémy s pohybem.

Marion Stein zemřela 6. března 2014 ve věku 87 let. Její druhý manžel ji přežil o devět měsíců a zemřel 4. prosince 2014.

V televizní minisérii Skandál po anglicku ji ztvárnila herečka Monica Dolanová.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marion Stein na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Marion (née Stein), Countess of Harewood, later Mrs Jeremy Thorpe [online]. National Portrait Gallery [cit. 2011-06-21]. Dostupné online. (anglicky) 
Hraběnka z Harewoodu
Předchůdce:
Princezna Marie
19491967
Marion Stein
Nástupce:
Patricia Tuckwell