Marcos Pontes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox Kosmonaut Šablona:Portál Kosmonautika Marcos Cesar Pontes (* 11. března 1963 v Baurů, São Paulo, Brazílie) je brazilský pilot společnosti Air Force. 30. března 2006 se stal prvním občanem Brazílie, který vzlétl do vesmíru. Jeho kosmický let – 10. návštěvní expedice na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) – trval necelých deset dní.

Kariéra

Pontes je jedním z nejzkušenějších pilotů brazilského vojenského letectva (FAB), má hodnost podplukovníka, nalétal přes 2000 hodin na 25 typech letadlel. V červnu 1998 byl vybrán brazilskou kosmickou agenturou INPE ke kosmickému letu v americkém raketoplánu. Výcvik začal v srpnu 1998 a skončil v prosinci 2000, kdy získal kvalifikaci letového specialisty.

Kosmický let

Pontesův let byl plánován na rok 2004. Po zkáze Columbie v únoru 2003 byly však lety raketoplánů přerušeny. Brazilci se proto obrátili na Roskosmos. Dne 2. září 2005 byla podepsána mezi Brazílií (za ni Sergio Gaudenzi) a Ruskem (Anatolij Perminov) dohoda za 20 milionů amerických dolarů. Pontes tedy nasedl na letadlo a odletěl do Moskvy, aby byl doškolen o operacích a historii Sojuzu.

Pontesův let byl naplánován přesně na sté výročí oslav brazilského průkopníka letectví Alberta Santos-Dumonta. 30. března 2006 se pak Pontes stal první portugalsky mluvícím člověkem, který vzlétl do vesmíru. Během své cesty prováděl Pontes osm experimentů vybraných brazilskou kosmickou agenturou. Sojuz TMA-8 přistál 8. dubna 2006 s posádkou Expedice 12 v Kazachstánu.