Marc Birkigt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marc Birkigt
Marc Birkigt, asi 1930
Marc Birkigt, asi 1930
Narození8. března 1878
Ženeva
Úmrtí15. března 1953 (ve věku 75 let)
Versoix
Místo pohřbeníCemetery of Versoix
Povoláníinženýr a podnikatel
Oceněnírytíř Řádu Isabely Katolické (1908)
laureát (1923 a 1949)
komandér Řádu čestné legie (1930)
velkodůstojník Řádu čestné legie (1939)
čestný doktor Spolkové vysoké technické školy v Curychu
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Letící čáp na Hispano-Suiza J12

Marc Birkigt (8. března 1878, Ženeva15. března 1953, Versoix) byl švýcarský konstruktér. Birkigt se stal slavným založením firmy Hispano-Suiza. Birkigt byl synem německých rodičů Ernsta Ludwiga Birkigta a Louisy Annenové.

Birkigt ztratil rodiče v útlém věku a byl vychováván babičkou. V roce 1898 se v Ženevě stal občanem Švýcarska. Na ženevské École de mécanique získal svůj univerzitní diplom. Když jeho babička zemřela, odešel v roce 1899 do Barcelony, kde pro výrobce nákladních automobilů La Cuadra navrhl elektrický autobus. Zde také začal s konstrukcí spalovacího motoru a nakonec vyvinul zcela nové typy osobních automobilů, pro které zkonstruoval podvozek, motor a převodové ústrojí. Přesto se podnik dostal do konkurzu a Birkigt se vrátil do Ženevy. Tam se 23. listopadu 1901 oženil s Eugénií Mariou Brachetovou, se kterou měl jednoho syna a jednu dceru.

Hlavní věřitel La Cuadry bankéř Juan Castro pozval Birkigta v listopadu 1902 zpět do Španělska, aby zde vybudoval španělského automobilového výrobce. Nová firma byla nazvána J. Castro Fabrica Hispano-Suiza de automoviles. Birkigt vyvinul nový kardanův hřídel a prosadil svůj styl stavby vozidel. Avšak i Juan Castro se na počátku roku 1904 dostal do konkurzu.

Následně ale s pomocí Damiana Mateua a Francisca Seixe založil 14. června 1904 v Barceloně společnost Hispano-Suiza, Fabrica des automoviles S.A.. Birkigt se stal spolumajitelem a hlavním konstruktérem. Vyráběná vozidla byla mimořádně drahá a jejich odbyt vázl. Proto firma zřídila prodejní kanceláře v Paříži a v Ženevě, aby se dostala k majetnější klientele. Pařížský autosalon v roce 1906 se pro Birkigta stal průlomovým.

V roce 1911 otevřel Birkigt nový výrobní závod ve francouzském Levallois-Perret. Zabýval se zejména konstrukcí automobilů a motorů, které byly ve své době rozšířené takřka po celém světě.

Během první světové války zkonstruoval Birkigt vynikající letecký motor Hispano-Suiza 8 a vyřešil pro něj i synchronizační zařízení pro střelbu kulometu okruhem vrtule.[1] Motory poháněly např. proslulé francouzské stíhací letouny SPAD S.VII, které nejvíce proslavila escadrille SPA 3 zvaná Čápi (les Cigognes). Na jejich počest pak firma Hispano-Suiza používala emblém letícího čápa na svých výrobcích.[2]

V roce 1938 založil v Ženevě Hispano Suiza (Suisse) SA, která se zabývala vývojem a výrobou zbraní a nástrojů.

Za svou celoživotní práci se Birkigt v roce 1939 stal velkodůstojníkem francouzského Řádu čestné legie a byl jmenován čestným doktorem na Spolkovém vysokém učení technickém v Curychu. Za svého života podal přes 150 patentů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marc Birkigt na německé Wikipedii.

  1. VRANÝ, Jiří; HURT, Zdeněk. Mikojan MiG-17, Hawker Hurricane Mk.I, Spad S VII/XII/XIII. 1. vyd. Praha: Naše vojsko, 1989. (Triáda). ISBN 80-206-0125-2. S. 111. 
  2. Hispano-suiza sa - History. www.hispano-suiza-sa.com [online]. [cit. 2007-10-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-04-26. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Hispano-Suiza in Aeronautics : men, companies, engines & aircrafts de Manuel Lage, S.J.Sanchez-Peredo & M.Viejo. Ed. Society of Automotive Engineers, 11.2003, USA

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]