Marc Birkigt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marc Birkigt
Marc Birkigt, asi 1930
Marc Birkigt, asi 1930
Narození8. března 1878
Ženeva
Úmrtí15. března 1953 (ve věku 75 let)
Versoix
Místo pohřbeníCemetery of Versoix
Povoláníinženýr a podnikatel
Oceněnírytíř Řádu Isabely Katolické (1908)
laureát (1923 a 1949)
komandér Řádu čestné legie (1930)
velkodůstojník Řádu čestné legie (1939)
čestný doktor Spolkové vysoké technické školy v Curychu
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Letící čáp na Hispano-Suiza J12

Marc Birkigt (8. března 1878, Ženeva15. března 1953, Versoix) byl švýcarský konstruktér. Birkigt se stal slavným založením firmy Hispano-Suiza. Birkigt byl synem německých rodičů Ernsta Ludwiga Birkigta a Louisy Annenové.

Birkigt ztratil rodiče v útlém věku a byl vychováván babičkou. V roce 1898 se v Ženevě stal občanem Švýcarska. Na ženevské École de mécanique získal svůj univerzitní diplom. Když jeho babička zemřela, odešel v roce 1899 do Barcelony, kde pro výrobce nákladních automobilů La Cuadra navrhl elektrický autobus. Zde také začal s konstrukcí spalovacího motoru a nakonec vyvinul zcela nové typy osobních automobilů, pro které zkonstruoval podvozek, motor a převodové ústrojí. Přesto se podnik dostal do konkurzu a Birkigt se vrátil do Ženevy. Tam se 23. listopadu 1901 oženil s Eugénií Mariou Brachetovou, se kterou měl jednoho syna a jednu dceru.

Hlavní věřitel La Cuadry bankéř Juan Castro pozval Birkigta v listopadu 1902 zpět do Španělska, aby zde vybudoval španělského automobilového výrobce. Nová firma byla nazvána J. Castro Fabrica Hispano-Suiza de automoviles. Birkigt vyvinul nový kardanův hřídel a prosadil svůj styl stavby vozidel. Avšak i Juan Castro se na počátku roku 1904 dostal do konkurzu.

Následně ale s pomocí Damiana Mateua a Francisca Seixe založil 14. června 1904 v Barceloně společnost Hispano-Suiza, Fabrica des automoviles S.A.. Birkigt se stal spolumajitelem a hlavním konstruktérem. Vyráběná vozidla byla mimořádně drahá a jejich odbyt vázl. Proto firma zřídila prodejní kanceláře v Paříži a v Ženevě, aby se dostala k majetnější klientele. Pařížský autosalon v roce 1906 se pro Birkigta stal průlomovým.

V roce 1911 otevřel Birkigt nový výrobní závod ve francouzském Levallois-Perret. Zabýval se zejména konstrukcí automobilů a motorů, které byly ve své době rozšířené takřka po celém světě.

Během první světové války zkonstruoval Birkigt vynikající letecký motor Hispano-Suiza 8 a vyřešil pro něj i synchronizační zařízení pro střelbu kulometu okruhem vrtule.[1] Motory poháněly např. proslulé francouzské stíhací letouny SPAD S.VII, které nejvíce proslavila escadrille SPA 3 zvaná Čápi (les Cigognes). Na jejich počest pak firma Hispano-Suiza používala emblém letícího čápa na svých výrobcích.[2]

V roce 1938 založil v Ženevě Hispano Suiza (Suisse) SA, která se zabývala vývojem a výrobou zbraní a nástrojů.

Za svou celoživotní práci se Birkigt v roce 1939 stal velkodůstojníkem francouzského Řádu čestné legie a byl jmenován čestným doktorem na Spolkovém vysokém učení technickém v Curychu. Za svého života podal přes 150 patentů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marc Birkigt na německé Wikipedii.

  1. VRANÝ, Jiří; HURT, Zdeněk. Mikojan MiG-17, Hawker Hurricane Mk.I, Spad S VII/XII/XIII. 1. vyd. Praha: Naše vojsko, 1989. (Triáda). ISBN 80-206-0125-2. S. 111. 
  2. Hispano-suiza sa - History. www.hispano-suiza-sa.com [online]. [cit. 2007-10-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-04-26. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Hispano-Suiza in Aeronautics : men, companies, engines & aircrafts de Manuel Lage, S.J.Sanchez-Peredo & M.Viejo. Ed. Society of Automotive Engineers, 11.2003, USA

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]