Manuel Puntillita Licea

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Manuel Puntillita Licea
Základní informace
Narození 4. ledna 1927
Holguín
Úmrtí 4. prosince 2000 (ve věku 73 let)
Havana
Povolání zpěvák
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Manuel „Puntillita“ Licea, rodným jménem Manuel Licea-Lamot (4. prosince 1927, Yareyal, Holguín, Kuba4. prosince 2000, Havana, Kuba) byl kubánský zpěvák 40. a 50. let, jenž se dostal do mezinárodního povědomí účastí na projektu Ry Coodera a Nicka Golda Buena Vista Social Club.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Manuel Licea začal se zpěvem ve svých sedmi letech a v roce 1945 již zpíval v orchestru trumpetisty Julia Cuevy. Dostal přezdívku „Puntillita“ (Špička) podle písně Son De La Puntillita, kterou s orchestrem zpíval.[1] V 50. letech byl velmi populární,[2] spolupracoval s takovými osobnostmi, jako byli Celia Cruz a Benny Moré. V 90. letech přizval Juan de Marcos González Puntillitu k účasti na projektu Afro-Cuban All Stars, který se snažil oživit slávu pozapomenutých kubánských hudebníků předrevoluční doby. O něco později pak Puntillita přičiněním Juana de Marcos navázal spolupráci s Ry Cooderem na jeho projektu Buena Vista Social Club, kde zpíval například s Ibrahimem Ferrerem a kytaristou Eliadem Ochoou v písni Cuarto De Tula a sólo v písni La Bayamesa.[1] Album Buena Vista Social Club bylo nesmírně úspěšné nejen obchodně, ale získalo i cenu Grammy.

Hudebníci, kteří se sešli v Buena Vista Social Clubu, navázali na úspěch stejnojmenného alba podpořený i filmem Wima Wenderse[3] a pokračovali ve svých obnovených kariérách. Manuel „Puntillita“ Licea však zemřel již v roce 2000, pouhé tři roky po vydání prvního alba Buena Vista Social Clubu.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c DENSELOW, Robin. Manuel 'Puntillita' Licea Lamot (nekrolog). Guardian [online]. 7. prosince 2000 [cit. 2009-02-10]. Dostupné online. 
  2. Buena Vista social Club na stránkách PBS
  3. Buena Vista Social Club vzdává hold kubánským hudebním veteránům 30. května 2000 [cit. 2009-02-10].

Literatura[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Manuel "Puntillita" Licea na anglické Wikipedii.

  • KAČUROVÁ, Jana. Nejlepší recept: rum a skopové. Lidové noviny [online]. 3. ledna 2009 [cit. 2009-02-10]. Dostupné online. ISSN 1213-1385. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]