Magnosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxMagnosaurus
Stratigrafický výskyt: Střední jura, asi před 175 až 168 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Přibližná podoba magnosaura
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Reptilia)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád teropodi (Theropoda)
Nadčeleď megalosauroidi (Megalosauroidea)
Čeleď Megalosauridae
Rod Magnosaurus
von Huene, 1932
Binomické jméno
Magnosaurus nethercombensis
von Huene, 1923
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Magnosaurus („velký ještěr“) byl středně velkým dravým dinosaurem, který žil v období střední jury (asi před 170 miliony let) na území dnešní Anglie (nedaleko města Sherborne v Dorsetu). Často bývá zaměňován s příbuzným rodem Megalosaurus, vzhledem k fragmentární povaze zkamenělin býval dříve směšován také s rody Eustreptospondylus a Sarcosaurus.

Objev a popis[editovat | editovat zdroj]

Tento teropod z čeledi Megalosauridae je znám podle neúplné fosilní kostry, popsané roku 1923 německým paleontologem Friedrichem von Huenem. Ten popsal typový materiál, označený jako OUMNH J. 12143, pod názvem Magnosaurus nethercombensis (druhové jméno odkazuje k místu objevu, kterým je okolí obce Nethercomb). Zkameněliny dinosaura byly objeveny v sedimentech souvrství Inferior Oolite, pocházející z geologických stupňů aalenu až bajoku (stáří asi 175 až 168 milionů let). Jednalo se pravděpodobně o kosterní pozůstatky nedospělého a tedy plně nedorostlého jedince.

Kosterní rekonstrukce magnosaura

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Až do 90. let minulého století byl taxon Magnosaurus považován pouze za mladší synonym rodu Megalosaurus, do kterého domněle patřil. V současnosti je však již považován za samostatný rod. V roce 2010 jej paleontolog Roger Benson dokonce označil za nejstaršího s jistotou známého zástupce skupiny vývojově pokročilých teropodů, zvaných tetanury (Tetanurae).

Vzhled a velikost[editovat | editovat zdroj]

Magnosaurus byl středně velkým teropodem, který se vzezřením zřejmě příliš nelišil od ostatních megalosauridů. Byl to dvounohý predátor s poměrně masivní lebkou a ostrými zuby s pilovitým ostřím. Zadní končetiny byly podstatně silnější a delší než přední, všechny byly opatřeny ostrými drápy. Hmotnost plně dorostlého magnosaura se zřejmě pohybovala kolem 200 kilogramů a jeho délka dosahovala asi 4,5 metru.[1] Přesná velikost tohoto teropoda však není známá.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 89 (anglicky)
  2. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • von Huene, F. (1923). Carnivorous Saurischia in Europe since the Triassic. Bulletin of the Geological Society of America 34:449-458.
  • Benson, Roger B. J. (2010). "The osteology of Magnosaurus nethercombensis (Dinosauria, Theropoda) from the Bajocian (Middle Jurassic) of the United Kingdom and a re-examination of the oldest records of tetanurans", Journal of Systematic Palaeontology, 8(1): 131-146.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]