Ma Jüan (malíř)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ma Jüan
Narození1160/65
Čchien-tchang (nyní v Chang-čou
Úmrtí1225
Zeměříše Sung
Povolánímalíř
RodičeMa Shirong
DětiMa Lin
Znám jakomalíř-krajinář, představitel stylu Ma-Sia
Významná dílaJarní procházka na horské stezce
OvlivněnýLi Tchang
Vliv naškola Če, Tenšó Šúbun a Tójó Sesšú
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tanec a zpěv (Rolníci vracející se z práce)
Ma Jüan je čínské jméno, v němž Ma je příjmení.

Ma Jüan čínsky pchin-jinem Mǎ Yuǎn, znaky 馬遠 (1160/65?1225) byl čínský malíř žijící v říši Sung. Jeho práce, společně s dílem Sia Kueje, tvořila základ školy Ma-Sia (馬夏) a je řazena mezi nejlepší své doby. Inspiroval čínské malíře školy Če stejně jako japonské umělce Šúbuna a Sesšúa.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ma Jüan se narodil v Čchien-tchangu (nyní v Chang-čou) v malířském rodu. Jeho pradědeček Ma Fen byl začátkem 12. století malířem u sungského císařského dvora, jeho děd Ma Sing-cu i otec Ma Š'-žung si udrželi stejné zaměstnání u dvora jihosungských císařů v Chang-čou. Někdy před rokem 1189 i Ma Jüan nastoupil ke dvoru císaře Kuang-cunga. U dvora se těšit vysokému uznání a byl oblíbencem císaře Ning-cunga, který napsal několik poém inspirovaných Ma Jüanovými obrazy. Zemřel roku 1225. Jeho syn Ma Lin byl posledním malířem rodu.

Ačkoli velmi všestranným malířem, je dnes známý především pro své krajinky. V technice se, stejně jako mnoho současníků, zprvu inspiroval Li Tchangem. Později si vyvinul osobitý styl využívající dekorativních prvků („borovice [...] silné, jako by byly vyrobeny z železného drátu“, jak je popsán současníkem). Charakteristickým rysem mnoha jeho obrazů je tzv. „jednorohová“ kompozice, ve které jsou zobrazované objekty umístěny v rohu nebo na jedné straně, takže druhá část obrazu je více či méně prázdná.

Kromě krajin se zachovalo mnoho různorodých Maových děl. Patří mezi ně řada jemných obrazů „květin a ptáků“ v Národním palácovém muzeu v Tchaj-peji, série obrazů vod a hor v Palácovém muzeu v Zakázaném městě v Pekingu, několik obrazů zenových mistrů (dva jsou uchovávány v Tenrjú-ji v Kjótu), atd.

U mnoha zachovaných děl připisovaných Ma Jüanovi je jejich autorství sporné, jeho popularita vedla totiž mnohé malíře k napodobování jeho stylu. Za jeho práci je uznávána například Jarní procházka na horské stezce v Národním palácovém muzeu, k jeho nejvýznamnějším malbám patří Čtyři mudrci Šang-šanu ze sbírky Cincinnati Art Museum v Ohiu.

V historii čínské vědy a techniky, je Ma Jüan připomínán jako první, kdo zobrazil použití rybářského navijáku (na obraze Rybář na zimním jezeře).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DUNLOP, Ronald Ossory. Landscape Painting: Ma Yüan to Picasso. London: Seeley, Service & Co, 1954. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Ma Jüan na Wikimedia Commons
  • China Online Museum. Ma Yuan – Song dynasty [online]. China Online Museum [cit. 2012-10-26]. Ma Jüanův životopis a galerie obrazů. Dostupné online. (anglicky)