MC Špína

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
MC Špína
Narození1957
Karlovy Vary
Úmrtíříjen 2021 (ve věku 63–64 let)
Praha
Povolánízpěvák
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

MC Špína, vlastním jménem Milan Kocmánek, (1957[1][pozn. 1] Karlovy Vary10. října[zdroj?!] 2021 Praha) byl český MC, který doprovázel mluveným a zpívaným slovem různé české soundsystémy hrající techno, reggae a další. Zpíval anglicky, ale třeba i svahilsky. MC Špína byl středního vzrůstu, nosil charakteristické dlouhé vousy. V 80. letech 20. století po problémech s tehdejším režimem a po dvouletém ukrývání v jedné z beskydských jeskyň, kde byl nakonec prozrazen, mu komunistický režim dal v rámci akce Asanace k výběru dvě možnosti – buď emigruje, nebo půjde do vězení. MC Špína se rozhodl pro první možnost a emigroval s rodinou do USA. Usadil se v San Francisku, kde se živil jako řidič kamionů.

Hned po pádu komunistického režimu se vrátil zpět do tehdejšího Československa, kde pobýval zejména v Praze. V 90. letech se v Česku začala rozvíjet česká undergroundová techno a dnb scéna, v které se brzy uchytil jako MC mnoha soundsystémů a stal se legendární postavou nejen každé party včetně Czechtekků, ale celé české underground scény. Vedle MCingu se věnoval i big beatu.[1]

MC Špína žil v posledních letech svého života jako bezdomovec a pohyboval se zejména na Žižkově. Na samém sklonku života se objevoval například U vystřelenýho oka nebo u večerky v Bořivojově ulici.

Zemřel 10. října[nenalezeno v uvedeném zdroji] 2021 přirozenou smrtí.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Dle jiného zdroje 3. září 1958.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b BRODILOVÁ, Zuzana; HAVLÍN, Tomáš. Mám to na háku. Nový Prostor [online]. 2015. Čís. 452. Dostupné online. 
  2. Natvrdo: MC Špína. Tripmag. 2002, čís. 1. 
  3. BENEŠ, Richard. Český undeground přišel o jednu ze svých legend. MC Špína zemřel v mrazu v parku jako bezdomovec. Plzeňská DRBNA [online]. 2021-10-27 [cit. 2021-10-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]