M. Schulz, grafický umělecký ústav

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
M. Schulz, grafický umělecký ústav
Grafický umělecký ústav M. Schulz
Grafický umělecký ústav M. Schulz
Rok založení 1862
Zakladatel M. Schulz
Sídlo Praha 7-Holešovice, Františka Křížka 362/1

M. Schulz, grafický umělecký ústav je zaniklá polygrafická firma v Praze, která se nacházela v Holešovicích na rohu ulic Kostelní a Františka Křížka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Firma M. Schulze byla založena roku 1862. Spolu s firmami J. Štenc nebo Husník a Häusler patřila k nejvýznamnějším pražským reprodukčním závodům. Z její dílny vycházely například kalendáře nebo pohlednice.

Roku 1896 pro ni stavitel Josef Blecha vybudoval přízemní tiskárnu, k té později dostavěl Matěj Blecha patro. V letech 1906-1908 došlo k radikální přestavbě objektu, kterou opět provedla firma Blecha. Velkorysé fasády vyprojektoval atelier architekta Antonína Hrubého. Západní budova v Kostelní ulici měla dvě patra nájemních bytů, východní nárožní budova byla určená pro tiskařskou výrobu a sklady.

Během druhé světové války byla firma panu Schulzovi pro jeho židovský původ odebrána a stala se majetkem protektorátu pod názvem „Tiskárna Protektorátu Čechy a Morava“. Po skončení války připadla Československému státu a Ústřední správa geodézie a kartografie ji přidělila Státnímu zeměměřickému a katastrálnímu ústavu. Od 50. let 20. století v budovách sídlil Kartografický a reprodukční ústav, následně n.p. Kartografie.

Budovy

Objekt je složený ze dvou budov, které jsou v jednotlivých patrech propojeny a do obou je společný vstup z ulice Františka Křížka. Čtyřpodlažní nárožní budova má nosnou konstrukci tvořenou železobetonovým tyčovým monolitickým skeletem. Budova v Kostelní ulici, západně od nárožní, má šest nadzemních podlaží a je zděná (nástavba pátého a šestého podlaží je z roku 1993).[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Galerie Kartografie Praha: O budově. [cit. 2017-09-24] Dostupné z WWW Archivováno 8. 3. 2017 na Wayback Machine.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BERAN, Lukáš, ed. a VALCHÁŘOVÁ, Vladislava, ed. Pražský industriál: technické stavby a průmyslová architektura Prahy: průvodce. 2., rozš. vyd. V Praze: České vysoké učení technické, ©2007. 303 s. ISBN 978-80-01-03586-3. Kapitola 3: Holešovice. S. 70, č. 79.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]