Můj malý pony: Přátelství je magické

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Můj malý Pony: Přátelství je magické
Původní název My Little Pony: Friendship is Magic
Žánr animovaná, komedie
Námět Lauren Faust
Režie Jayson Thiessen
James Wootton
Úvodní znělka „Friendship Is Magic“
Jazyk angličtina
Počet řad 5
Počet dílů 88
Produkce a televizní štáb
Hudba Daniel Ingram
Obvyklá délka 21–22 minut
Vysílání
Posloupnost
Předchozí My Little Pony Tales
Můj malý Pony: Přátelství je magické na ČSFD SZ IMDb

Můj malý Pony: Přátelství je magické (v anglickém originále My Little Pony: Friendship is Magic) je kanadsko-americký animovaný seriál vysílaný americkou televizní stanicí The Hub. Pořad běží od 10. října 2010 až do současnosti (na rok 2015 byla oznámena 5. série)[1].

Seriál vznikl na motivy světa My Little Pony, vytvořeného společností Hasbro, přičemž Friendship is Magic je čtvrtá a nejnovější generace těchto animovaných poníků. Za vznikem této generace stojí americká animátorka Lauren Faust, kterou Hasbro vybralo jako výkonného producenta tohoto pořadu.

Příběhy nás zavedou do země zvané Equestria, kterou obývají 4 různé druhy poníků:

 • jednorožci - mají magickou moc vykonávat kouzla spjatá se svým talentem
 • alicorni - okřídlení jednorožci, kteří mají výjimečné postavení (nejvzácnější druh poníků)
 • pegasové - umí létat, pohybovat se po mracích a mají v Equestrii na starosti počasí
 • zemní poníci - nemají žádné rohy ani křídla, ale zato mají sílu v nohách, jsou vynalézaví a mají dobrý vztah k přírodě


Děj se odehrává okolo šesti mladých klisen, které zažívají různá dobrodružství a zjišťují to, na co mnozí z nás zapomínají: že není nic lepšího než mít dobré přátele, na které se můžeme spolehnout a že jedna pravda je lepší než tisíc lží.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Twilight Sparkle je hlavní protagonistka seriálu. Je to jednorožec (od poslední epizody třetí série alicorn) a je mimořádně nadaná schopností magie. V prvním díle první série se přestěhuje z Canterlotu (hlavního města Equestrie) do malého městečka Ponyville, kde žije i pracuje v knihovně společně se svým dračím asistentem Spikem a sovou Owloysiusem. Rovněž zde pokračuje ve svých studiích. Od konce třetí série se stává princeznou. Reprezentuje element magie.

Rarity je jednorožec se zálibou v módě. Touží se v tomto odvětví proslavit a dostat se do lepší společnosti. Je pečlivá (občas až příliš), nápaditá, důvtipná a dbá na detaily. Provozuje vlastní obchod s oblečením a vlastní perskou kočku Opalescence. Reprezentuje element štědrosti.

Rainbow Dash je pegas, žijící v oblačném domě nad Ponyville. Je vedoucí pegasího týmu. Miluje rychlost a létání, je velmi sebevědomá, průbojná a pyšná. Jako jediný pegas na světě dokáže letět rychleji než zvuk a protože má duhovou hřívu a ocas, tak když letí svou oblíbenou rychlostí, vytváří na obloze duhu (odtud odvozeno její jméno). Jejím mazlíčkem se paradoxně stane těžkopádná želva jménem Tank. Reprezentuje element věrnosti.

Fluttershy je stejně jako Rainbow Dash pegas. Oproti ní je však naprosto klidná, trpělivá, empatická, hodná a bojácná, avšak je ochotna riskovat cokoliv pro dobro svých přátel. Nežije jako ostatní pegasové v Cloudsdale (největším městě na obloze), ale v chatě na kraji Ponyville a také oproti ostatním pegasům téměř nikdy nelétá nebo alespoň chodí mnohem častěji. Má mnoho skrytých talentů, o kterých buď neví, uplatňuje je v soukromí nebo se je stydí nebo bojí použít, jako např. zpěv, šití nebo skládání písní a skladeb. Úžasně si rozumí se všemy druhy zvířat. Často je doprovázena svým svérázným králíkem Angelem. Díky své mírné a laskavé povaze reprezentuje element laskavosti.

Applejack je poník, žijící a pracující na farmě na okraji Ponyville společně se svým bratrem Big Macintoshem, babičkou Smithovou, mladší sestrou Apple Bloom a se svou fenou Winonou. Její rodina je však mnohem početnější a věnuje se pěstování a zpracovávání jablek po celé Equestrii. Velmi nerada sundává svůj klobouk a mluví typickým jižanským přízvukem. Jak je trochu znát z jejího jména i klobouku, žije trochu v kovbojském stylu a často používá fráze ve stylu: u všeho sena, u všech jablek a na Equestrijském tzv. divokém západě v Apllevillu má vzdálené příbuzné. Stejně jako Rainbow Dash, i ona je velmi pohybově nadaná a rády spolu soutěží. Je upřímná, dobromyslná, někdy však až příliš tvrdohlavá. Reprezentuje element upřímnosti.

Pinkie Pie (celým jménem Pinkamena Diane Pie) je poník se zálibou v oslavách, které organizuje při každé příležitosti. Má veselou, bezstarostnou, často až chaotickou povahu. Pomáhá v místním pekařství a hlídá děti majitelů. V celém seriálu je pravděpodobně nejvýraznějším komickým prvkem, zvláště díky svým naprosto neadekvátním reakcím na dané situace. Ve filmu Equestria girls také ,,údajně" odhadem naprosto přesně uhodla to, o čem vlastně nic nevěděla... Jejím mazlíčkem je krokodýl Gummy, je s ním spoustu legrace! Je milovnice všech sladkostí. Reprezentuje element radosti.

Mezi další často se objevující postavy patří například malý drak Spike; mladá hříbátka Cutie Mark Crusaders - Apple Bloom (sestra Applejack), Sweetie Belle (sestra Rarity), Scootaloo (veliká fanynka Rainbow Dash) a Babs Seed; dále princezna Celestia, její mladší sestra princezna Luna a princezna Cadance, které společně vládnou celé Equestrii, Sunset Shimmer, zebra Zecora žijící v Everfree Forest, zlý čaroděj Discord, Direck a spousta dalších.

V celém seriálu se objevuje i veliké množství vedlejších postav. Ačkoliv většina z nich stále plní pouze funkci komparzistů, někteří naopak dostali, pro velkou oblibu u diváků, větší prostor. Mezi nejoblíbenější 'vedlejší poníky' patří především Big Macintosh (který se později dočkal i vlastní epizody), Derpy Hooves, DJ Vinyl Scratch či Doctor Whooves.

Dabing[editovat | editovat zdroj]

Seznam časti herců, jenž namluvili postavy:

 • Ashleigh Ball - Applejack, Rainbow Dash
 • Tara Strong - Twilight Sparkle
 • Andrea Libman - Pinkie Pie, Fluttershy, Pumpkin Cake
 • Tabitha St. Germain - Rarity, babička Smithová, princezna Luna, Linky Shoeshine, Cup Cake
 • Shannon Chan-Kent - Pinkie Pie
 • Nicole Oliver - princezna Celestia, Miss Cheerilee
 • Britt McKillip - princezna Cadance
 • Cathy Weseluck - Spike
 • Brenda Crichlow - zebra Zecora
 • John de Lancie - Discord
 • Michelle Creber - Apple Bloom
 • Kelly Metzger - Spitfire
 • Peter New - Big Macintosh
 • Veena Sood - Ms. Harshwhinny
 • Jayson Thiessen - Bulk Biceps
 • Brian Drummond - Ahuizotl, Babs Seed
 • Sam Vincent - Flim
 • Matt Hill - Soarin
 • Cathy Weseluck - Paradise

Equestria girls[editovat | editovat zdroj]

Jsou studenti na Canterlot High - škole pro lidi z Equestrie. Na téma My litlle pony byl vytvořen film, kde se Twilight Sparkle i Spike pomocí zrcadla přenesou do světa lidí a sochou koně před Canterlot High zase zpět. Equestrijští lidé mají stejnou barvu pleti a vlasů jako v Equestrii a ocas, roh ani křídla nemají. Všichni kromě Twilight Sparkle, Spika a Sunset Shimmer mají na Canterlot High (kde dělá Celestia ředitelku a Luna zástupkyni) dvojníka.

Děj:[editovat | editovat zdroj]

Část 1:[editovat | editovat zdroj]

Twilight dorazila do Canterlotu, na svůj první sjezd princezen. První noci jí však Sunset Shimmer - bývalá studentka princezny Celestie - ukradla korunku a odnesla ji záhadným zrdcadlem neznámo kam. Twilight a Spike se vydávají za ní. Ze Spika se stane pes a z Twilight podivné stvoření s malým čenichem, podivně se kroutícíma předníma nohama, co nemá křídla ani roh a ještě má chodit po zadních! V Canterlot High se seznámí s dvojníky svých kamarádek z Equestrie a od ředitelky se dozví že korunku má ona a že jí může získat pouze vítězka podzimního plesu. Zároveň se Twilight dozví, že Sunset Shimmer má celou školu pod palcem a že dvojnice bývalých kamarádek z Equestrie se mezi sebou nepřátelí a do toho všeho se Twilight musí koruny zmocnit do tří dnů, nebo si na další otevření portálu počkat třicet lun!!!

Část 2: Rainbow Rocks[editovat | editovat zdroj]

Sunset Shimmer je nyní kamarádka a Twilight i se Spikem a korunkou v Equestrii. Na školní přehlídku kapel se Rainbow Dash rozhodla založit kapelu. Nazvala ji The Rainbooms. Hru na nástroje mají rozdělenou následovně: Twilight: zpěv, Fluttershy: tamburína, Rainbow Dash: elektrická kytara, Applejack: baskytara, Pinkie Pie: bicí, Rarity: klávesy. Při jejich hře na nástroje se záhadně objeví ouška, některým křídla a vlasy se prodlouží do délky ohonu. Všechno jde jako po másle, dokud se na škole neobjeví tři nové žačky, co záhadným způsobem - silou zpěvu - roznesou nesváry po celé škole. Jediné neočarované zůstávají The Rainbooms. Na škole je potřeba Twilightina pomoc, ale jak se s ní spojit a čelit záhadným novým nepřátelům - tajemným The Dazzlings, známým jako Sirény?

Postavy Equestria girls[editovat | editovat zdroj]

Sunset Shimmer začala studovat u princezny Celestie jen chvíli před Twilight Sparkle. Když okamžitě nedostala co chtěla, rozhodla se odejít. Odešla do Canterlot high a tam si vybudovala potřebnou autoritu, takže se jí většina studentů bála. Jednou se jí dokonce povedlo pomocí SMS s falešným autorem rozeštvat Applejack, Rainbow Dash, Rarity, Fluttershy a Pinkie Pie. Později se vrátila do Equestrie a ukradla element Magie. Ten našla (na druhé straně portálu) Fluttershy a dala ho ředitelce Celestii. Ta ho použila jako cenu princezny podzimního plesu. Když Twilight kamarádky zase sblížila a porazila Sunset Shimmer, ta poznala, že přátelství je silnější než kouzla. Od té doby s děvčaty spolupracuje. Je jasně oranžová a vlasy má rozhozené a žíhané.

Sirény (The Dazzlings) jsou Equestrijské bájné bytosti, které by si dovedly podmanit celou Equestrii, podle legendy byly však naštěstí z Equestrie vyhnány do světa lidí. Prý svým zpěvem dovedly mezi poníky zavést nepřátelství a na jejich nedůvěře měly prý stále silnější vliv. Ve světě lidí neměly mít žádnou magii pod kontrolou. To se však změní jakmile ucítí energii, kterou Twilight a kamarádky použijí proti Sunset Shimmer. Sirény naneštěstí tu energii zachytí a opět se stávají skutečnou a nemalou hrozbou. Jsou tři - Adagio Dazzle, Sonata Dusk a Aria Blaze.


Merchandising[editovat | editovat zdroj]

Kolem My Little Pony existuje i velké množství produktů nesoucí tuto značku. Převážně jsou to produkty licencované Hasbrem, které z nich má příjmy. Jsou tím například figurky, jako jsou blindbagy, velké figurky s aktivními prvky, například Twilight Sparkle se svítícím rohem. Většina merchandisingu je v současné době produkována pro generaci G4, neboli My Little Pony: Friendship is Magic, ale najdou se i předměty z předešlých generací. Mezi dobře prodávaný merchandising patří také sběratelské karty a letos na trh uvedená hra My Little Pony: Friendship is Magic: Collectible Card Game. Kromě oficiálního merchandisingu se mezi fanoušky rozšířil i merchandising tvořený samotnými fanoušky, například plyšáci. Tyto produkty jsou často terčem žalob ze strany Hasbro, protože ve většině případů nemají potřebnou licenci a Hasbro tak z nich nemá žádné výdělky.


Fanoušci[editovat | editovat zdroj]

V současné době se rozrůstá komunita fanoušků tohoto seriálu, původně určeného dětem. Častými zástupci této komunity jsou převážně dospělí muži, od nichž se později odvinul název této zájmové skupiny - Bronies. Slovo 'Brony' vzniklo sloučením slangového výrazu 'bro', což je zkratka pro slovo brother (angl. bratr), a pony. Činnost Bronies zahrnuje jak hudební tvorbu (The Living Tombstone, Wooden Toaster, DJ Alex S., Sim Gretina, Silva Hound, JackleApp atd.), tak i grafickou tvorbu ve formě různých náčrtů či animací.

Historie Bronies začala na internetovém fóru 4chan.org, kde se v různých vláknech začaly sporadicky vyskytovat obrázky s tématikou právě tohoto seriálu. Tato tvorba zpočátku nebyla brána příliš na zřetel, brzy se však rychle rozšířila. V současné době je na 4chanu zřízena samostatná místnost věnující se pony tématice, avšak Bronies komunita dále rychle prostupuje napříč všemi společenskými vrstvami. Významného zastoupení se Bronies dočkali i v České republice, s Pražskou odnoží byla i sepsána reportáž pro měsíčník Čilichili, která vyšla v čísle 9/2012.

Fanoušci seriálů též pořádají srazy a akce, na kterých se můžou potkat s ostatními fanoušky, zakoupit si merchandising, jak oficiální tak i tvorbu fanoušků. Mezi ty největší evropské patří GalaCon pořádaný ve Stuttgartu v jižním Německu, BUCK ve Velké Británii a BronyCon a další cony v různých městech v USA. Pořádají se ale také menší lokální srazy v rámci jednoho státu nebo menšího počtu států. V České republice pořádá většinu větších srazů komunita kolem fóra Bronies.cz několikrát do roka. Nově česká komunita pořádá i první ročník conu Czequestria.

Popkultura[editovat | editovat zdroj]

Kolem seriálu se na internetu vytvořila vlastní popkultura, která má původ na 4chanu. Kolem roku 2010 začínají nástěnky na 4chanu plnit různými obrázky a memy s postavami ze seriálů. Tento agresivní přístup několika jedinců měl za následek úplné zakázání přispívání podobného obsahu. Nakonec se vytvořila vlastní nástěnka pro fanoušky My Little Pony, /mlp/. Tohoto nečekaného zájmu ze strany dospělých diváků využilo několik firem, které si licencovaly obchodní značku My Little Pony, a začaly produkovat předměty primárně určené pro starší diváky. Mezi jeden z velkých obchodů prodávající tyto předměty patří HotTopic.

Reference, poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.serialzone.cz/clanek/3592-bronies-radujte-se/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]