Mūša-Lielupe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mūša, lotyšsky Mūsa, od Bausky Lielupe
řeka s mostem u obce Ustukiai
Základní informace
Délka toku 276 km, do Bausky - 157 km
Plocha povodí 17 600 km², do Bausky - 5 463 km²
Průměrný průtok 106 m³/s, v Bausce 25,1 m³/s
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 41010001[1]
Pramen
Ústí
Protéká
LitvaLitva Litva (Šiauliajský a Panevėžyský kraj), LotyšskoLotyšsko Lotyšsko
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Baltské moře
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mūša v okrese Pasvalys
Mapka toku Mūši

Mūša, lotyšsky Mūsa, od Bausky Lielupe je řeka na severu Litvy, v okresech Joniškis, Pakruojis (Šiauliaiský kraj) a Pasvalys (Panevėžyský kraj), délka toku na území Litvy je 133 km, a v Lotyšsku, do soutoku s Nemunėlisem v Bausce pod názvem Mūsa (26 km), za Bauskou pod názvem Lielupe, v Lotyšsku je to druhá největší (po Daugavě) řeka. Plocha povodí je 17 600 km², z toho na území Litvy 5 297 km². Pramení na jižním okraji mokřadu Mūšos tyrelio pelkė, 7 km na severovýchod od města Žagarė. Zpočátku teče směrem celkově východoseverovýchodním, po soutoku s řekou Kruoja u obce Petrašiūnai se stáčí k východu a krátce na to po soutoku s řekou Daugyvenė k severovýchodu, po průtoku rybníkem Dvariukų tvenkinys (další rybník na řece je u Švobiškisu) se stáčí k východu, od města Pasvalys (po soutoku s řekou Lėvuo) se stáčí k severu až do soutoku s řekou MēmeleBausce v Lotyšsku. Další podrobnosti o dalším toku jsou popsány v článku Lielupe, jak se dále řeka nazývá. Šířka říčního údolí se pohybuje mezi 200–400 m, šířka koryta na horním toku 6–14 m, na středním toku 30–40 m, do Bausky 50–60 m. Hloubka dosahuje 1–2 m, místy až 4 m. Průměrný spád v úseku do Bausky je 0,47 m/km, v úseku od Bausky do ústí jen 0,06 m/km. Rychlost toku 0,1–0,4 m/s.

Sídla při řece[editovat | editovat zdroj]

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam přítoků Mūši.

Nejdůležitější levé přítoky jsou: Ramojus, Kamatis, pravé: Noruta, Einautas, Kūra, Vilkvedis, Voverkis, Tautinys, Kulpė, Šiladis, Pala, Kruoja, Daugyvenė, Lašmuo, Plautupis, Mažupė, Lėvuo, Pyvesa, Jiešmuo, Tatula, Čeriaukštė-Ceraukste a Nemunėlis (Mēmele).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mūša na litevské Wikipedii.

  1. Oficiální klasifikátor litevských řek

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Lietuvos autokelių atlasas 1:200 000 : Jāņa Sēta Map publishers Ltd. : Rīga, Lotyšsko, 2008 - 222 p. ISBN 978-9984-07-475-7

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]