Přeskočit na obsah

Lyžařský orientační běh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Lyžařský orientační běh (ve zkratce LOB nebo SkiO) je zimní varianta orientačního běhu. LOB se jezdí, na místo klasického orientačního běhu, na lyžích.

Lyžařský orientační běh

Lyžařští orientační běžci (slangově přezdívaní LOBáci) musí umět nejen dobře ovládat své běžky, ale také se orientovat ve spleti různě rychle průjezdných cest. V tomto se LOB velmi podobá MTBO.

Lyžařský orientační běh se liší od klasického orientačního běhu nejen v použití běžek. Zatímco orientační běžci tráví většinu času během mimo cesty – v terénu, lyžařští orientační běžci se pohybují v běžkařské stopě.

Mapa je pro LOB (oproti klasické mapě pro pěší OB) pozměněna. Nejsou na ní zakresleny takové detaily jako na klasické mapě a naopak navíc jsou v ní lyžařské stopy nakreslené zelenou barvou. Zcela zásadní je klasifikace lyžařských stop, která by měla odpovídat jejich různé průjezdnosti, tedy rychlosti, kterou je na nich možno vyvinout. Do přemýšlení nad volbami postupů mezi kontrolami pak vstupuje délka, převýšení, ale právě i rychlost jednotlivých cest.

Lyžařský orientační běh je v ČR limitován sněhovými podmínkami. Závodní trať totiž vyžaduje protažení cest mimo klasickou síť běžkařských tras, tak aby byla trať výzvou i pro zkušené závodníky. Sezóna v České republice má jen několik měsíců. Příhodnější podmínky jsou severněji od České republiky, kde jsou závody lyžařského orientačního běhu o to oblíbenější. Populární je tento sport ve Skandinávii, špičkoví závodníci jsou i v Rusku a několika dalších zemích. Mistrovství světa v LOB se koná pravidelně od roku 1975, jednou za dva roky.

Lyžařský orientační běh je od roku 2014 součástí zimní olympiády dětí a mládeže. Má také ze všech orientačních odvětví nejblíže k zařazení do programu oficiálních zimních olympijských her.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]