Portál:Orientační běh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Portál o orientačním běhuOrienteering symbol.svg

CO JE ORIENTAČNÍ BĚH

Orientační běh je sport založený na schopnosti orientace v terénu s mapou a buzolou. Účastníci obdrží na stratu mapu terénu, který obvykle neznají. Na mapě jsou vyznačena kontrolní stanoviště (kontroly), které mají závodníci oběhnout v určeném pořadí a s co nejnižším časem. Tratě pro orientační běh jsou připraveny v různých obtížnostech a rozděleny do kategorií. Zemí ve které sport vznikl je Skandinávie, jež pro něj má ideální podmínky - rozlehlé lesy a terén náročný pro OB.

Závod má většinou předepsané pořadí kontrol, ale existují i možnosti absolvovat kontroly v libovolném pořadí (takzvaný free-order). Mírně odlišnou variantou je „scorelauf“, při kterém mají závodníci stanovený časový limit, během kterého se snaží oběhnout co nejvíce kontrol zakreslených na mapě. Kontroly mohou mít různou bodovou hodnotu podle obtížnosti nebo vzdálenosti od startu. Za každou minutu přes časový limit je závodníkovi stržen určený počet bodů. Závodník s nejvíce body, popř. časem vyhrává.

VÍTE, ŽE...

 • se první závod v OB uskutečnil již 31. října 1897 v Oslu?
 • se první závod v tehdejším Československu uskutečnil až 22. října 1950 v Chřibech?
 • se v současnosti rozhoduje o začlenění orientačního běhu na LOH 2020?
 • se stal již v roce 2001 oficiálním sportem na Světových hrách?
 • se orientačnímu běhu věnuje v 68 státech světa 1 milion lidí?
 • se do Československa dostal OB zásluhou turistů, kteří přivezli zkušenost s ním z pobytu ve Skandinávii?
 • průměrný běžec musí doplňovat sůl častěji, než ostatní lidé? Za hodinu běhu se jí totiž z vypotí z těla až 5g.
 • GALERIE

  ČLÁNEK MĚSÍCE

  O-Ringen (dříve nazývaná jako "švédských 5 dní") je mezinárodní soutěž v orientačním běhu, která se každoročně koná v různých oblastech Švédska. Pro orientační běžce je O-Ringen jejich Mekka. Tento závod přitahuje značnou pozornost sdělovacích prostředků ve Švédsku a vyhrát O-Ringen je často považováno za druhý nejvyšší (po mistrovství světa) možný úspěch v kariéře orientačního běžce, kterého kdy může dosáhnout. Soutěž probíhá v červenci, a koná se v úseku 5 dní, kdy každý aktivní den je jedna z etap soutěže. Soutěžícím jsou přiřazeny startovací časy pouze v prvních čtyřech fázích závodu, na páté a poslední etapě se využívá "intervalový start". V intervalovém závodě se na trať vydá nejprve nejlepší závodník z předchozích etap a za ním podle ztrát, které na něj nabrali v průběhu etap vyrazí ostatní. To znamená, že první běžec, který proběhne cílovou čarou je vítěz.

  O-Ringen byl poprvé zorganizován v roce 1965 v Dánsku, kterého se zúčastnilo 156 účastníků. Od té doby se zájem o tyto závody stupňuje. Až do dnes drží rekord v počtu účastníků O-Ringen 1985, kde do Falunu dorazilo na 25 021 běžců.

  AKTUÁLNÍ UDÁLOSTI - SVĚT

  Mistrovství světa v orientačním běhu 2020

  AKTUÁLNÍ UÁLOSTI - ČESKO

  Mistrovství České republiky v orientačním běhu 2020