Luční potok (přítok Lužické Nisy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Luční potok
Pramen Lučního potoka v Milířích
Pramen Lučního potoka v Milířích
Základní informace
Délka toku6,5 km
Plocha povodí8,8 km²
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí2-04-07-0080
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Liberecký krajMilíře, Dlouhý Most, Vesec)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Baltské moře, Odra, Lužická Nisa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Luční potok je levostranný přítok Lužické Nisyokrese LiberecLibereckém kraji. Délka toku činí 6,5 km.[1] Plocha povodí měří 8,8 km².[2]

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Potok pramení na okraji Milířů, (části obce Rádlo), několik metrů západně od místa, kde ze silnice č. 2874 (Rádlo – Milíře - Jeřmanice) odbočuje cesta k rozhledně na Císařském kameni. Potok asi po 200 m opouští katastrální území Rádlo a teče západním směrem po jižním úbočí Císařského kamene, které již leží v katastrálním území Vratislavice nad Nisou. Cestou přibírá bezejmenný levostranný přítok pramenící v osadě Dolní Milíře. Luční potok se potom stává hranicí mezi k. ú. Vratislavice nad Nisou a k.ú. Jeřmanice, posléze také k. ú. Dlouhý Most.

Výtok z malého průtočného rybníka před Horním Podlesím je začátkem Evropsky významné lokality Luční potok, vyhlášené kvůli výskytu mihule potoční. V potoce se střídají úseky písčitoštěrkového dna a úseky s jemnými naplaveninami nabízející mihulím vhodná místa ke tření i k vývoji jejich juvenilních stádií. Potok má většinou neupravené koryto a v údolní nivě vytváří přirozené meandry doprovázené mokřady a loukami. Asi 1,6 km od ústí přijímá Mlýnský potok, který vytéká z Veseckého (Mlýnského) rybníka. Přírodní charakter má tok až k ulici Vyhlídkové ve Vesci, místní části Liberce. Dále protéká zahradami a ústí zleva do Lužické Nisy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HYDROEKOLOGICKÝ INFORMAČNÍ SYSTÉM VÚV TGM – Luční potok [online]. [cit. 2017-06-05]. Dostupné online. 
  2. Hydrologický seznam podrobného členění povodí vodních toků ČR [online]. Český hydrometeorologický ústav [cit. 2017-06-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-05. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]