Lough Corrib

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lough Corrib
Rybáři na jezeře z výletní lodě k Ashford Castle
Rybáři na jezeře z výletní lodě k Ashford Castle
Poloha
Světadíl Evropa
Stát IrskoIrsko Irsko
Provincie Connacht
Hrabství Galway, Mayo
Lough Corrib (Irsko)
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 176 km²
Délka 42 km
Max. hloubka 10 m
Ostatní
Typ krasovo-ledovcový
Nadm. výška 9 m n. m.
Přítok vody Clare
Odtok vody Corrib
Ostrovy Inchagoill
Sídla Galway
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lough Corrib (irsky Loch Coirib nebo An Choirib) je jezero u západního pobřeží Irska v provincii Connacht mezi hrabstvími Galway a Mayo. Prohlubeň, v níž se jezero nachází, je krasového původu a byla prohloubena ledovcem. Má rozlohu 176 km², je dlouhé 42 km a dosahuje hloubky okolo 10 m. Nachází se v nadmořské výšce 9 m. Je to největší jezero v Irské republice a druhé největší na celém ostrově po Lough Neagh.

Pobřeží, ostrovy[editovat | editovat zdroj]

Pobřeží je převážně nízké, na západě a severozápadě prudké a vysoké. Na jezeře je okolo 300 ostrovů. Nejvýznamnější a největší je Inchagoill, na kterém jsou zbytky raně křesťanského kláštera s románským kostelem. Další větší ostrovy jsou Rabbit Island, Inchiquin, Inishmicatreer a Inishdoorus.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Největší přítok je řeka Clare se nachází na jihovýchodě. Další přítok je od severu z jezera Lough Mask. Odtok zajišťuje řeka Corrib, která u města Galway (irsky Gaillimh) ústí do Galwayského zálivu Atlantského oceánu.

Osídlení[editovat | editovat zdroj]

Na břehu a v blízkosti jezera leží místa: Galway, Oughterard, Moycullen, Maam Cross, Maum, Cornamona, Cong, Clonbur, Cross, Headford, Castlequarter, Carrowmoreknock a Ower. Jihozápadně od jezera vede silnice č. 59 a po západním a východním břehu vede silnice č. 84.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Staré irské jméno jezera je Loch nOirbsean, pojmenované podle tradice po antickém mořeplavci Orbsenovi Mac Alloidovi, který je známý podobně jako Manannán Mac Lir, „syn moře“, který dal jméno ostrovu Man. Sir William Wilde napsal na jezeře knihu, která byla poprvé publikovaná v roce 1867.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lough Corrib na anglické Wikipedii.