Lough Corrib

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lough Corrib
Rybáři na jezeře z výletní lodě k Ashford Castle
Rybáři na jezeře z výletní lodě k Ashford Castle
Poloha
SvětadílEvropa
StátIrskoIrsko Irsko
ProvincieConnacht
HrabstvíGalway, Mayo
Lough Corrib (Irsko)
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha176 km²
Délka42 km
Max. hloubka10 m
Ostatní
Typkrasovo-ledovcový
Nadm. výška9 m n. m.
Přítok vodyClare
Odtok vodyCorrib
OstrovyInchagoill
SídlaGalway
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lough Corrib (irsky Loch Coirib nebo An Choirib) je jezero u západního pobřeží Irska v provincii Connacht mezi hrabstvími Galway a Mayo. Prohlubeň, v níž se jezero nachází, je krasového původu a byla prohloubena ledovcem. Má rozlohu 176 km², je dlouhé 42 km a dosahuje hloubky okolo 10 m. Nachází se v nadmořské výšce 9 m. Je to největší jezero v Irské republice a druhé největší na celém ostrově po Lough Neagh.

Pobřeží, ostrovy[editovat | editovat zdroj]

Pobřeží je převážně nízké, na západě a severozápadě prudké a vysoké. Na jezeře je okolo 300 ostrovů. Nejvýznamnější a největší je Inchagoill, na kterém jsou zbytky raně křesťanského kláštera s románským kostelem. Další větší ostrovy jsou Rabbit Island, Inchiquin, Inishmicatreer a Inishdoorus.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Největší přítok je řeka Clare se nachází na jihovýchodě. Další přítok je od severu z jezera Lough Mask. Odtok zajišťuje řeka Corrib, která u města Galway (irsky Gaillimh) ústí do Galwayského zálivu Atlantského oceánu.

Osídlení[editovat | editovat zdroj]

Na břehu a v blízkosti jezera leží místa: Galway, Oughterard, Moycullen, Maam Cross, Maum, Cornamona, Cong, Clonbur, Cross, Headford, Castlequarter, Carrowmoreknock a Ower. Jihozápadně od jezera vede silnice č. 59 a po západním a východním břehu vede silnice č. 84.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Staré irské jméno jezera je Loch nOirbsean, pojmenované podle tradice po antickém mořeplavci Orbsenovi Mac Alloidovi, který je známý podobně jako Manannán Mac Lir, „syn moře“, který dal jméno ostrovu Man. Sir William Wilde napsal na jezeře knihu, která byla poprvé publikovaná v roce 1867.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lough Corrib na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]