Lough Mask

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lough Mask
Lough mask panorama.jpg
Poloha
Světadíl Evropa
Stát IrskoIrsko Irsko
Provincie Connacht
Hrabství hrabství Mayo
Lough Mask (Irsko)
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 87 km²
Délka 14 km
Šířka 5 km
Max. hloubka 58 m
Ostatní
Přítok vody Cloon, Robe, průtok z Lough Carra
Odtok vody průtok do Lough Corrib
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lough Mask (irsky Loch Measca) je jezerohrabství Mayo na západě Irské republiky. Je dlouhé 14 km a široké 5 km a má rozlohu 87 km². Geologický podklad jezera tvoří karbonické vápence spolu s pískovci. U východního břehu je jezero mělké, zatímco na západní straně je výrazně hlubší. V dlouhém úzkém příkopu tam dosahuje hloubky 58 m.

Pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Východní břeh jezera je nízký a v zimě bývá zaplavován. Roste zde mnoho rostlinných druhů na holých a porostlých vápencích, suchých travinách a vřesovištích. Západní břeh je méně rozmanitý a méně bohatý na rostlinná společenstva. Na jezeře je mnoho ostrovů hlavně v jihovýchodní části.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Hlavní přítoky jsou řeky Cloon a Robe a průtok z jezera Lough Carra na severovýchodě. Z jezera odtéká průtokem do blízkého jezera Lough Corrib na jihu. Voda v jezeře je mírně tvrdá.

Flóra[editovat | editovat zdroj]

V 90. letech 20. století v jezeře stouplo množství fytoplanktonu. Vodní a vlhkomilné rostliny zde představují typické představitele oligotrofního systému (lobelka vodní, pobřežnice jednokvětá a rdesty).

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Jezero jedním z nejdůležitějších hnízdišť racků. V zimě zde najdeme mnoho vodních ptáků, hlavně divokých kachen, ale také hus, labutí aj.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]