Lothar de Maizière

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lothar de Maizière
Stranická příslušnost
Členství Křesťanskodemokratická unie

Narození 2. března 1940 (77 let)
Nordhausen
Alma mater Hochschule für Musik „Hanns Eisler“ Berlin
Humboldtova univerzita
Profese politik a advokát
Podpis Lothar de Maizière, podpis
Ocenění Řád Přátelství
Commons Kategorie Lothar de Maizière
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lothar de Maizière (* 2. března 1940 v Nordhausenu), dnes politik strany CDU, byl dlouhodobý stranický funkcionář východoněmecké CDU, roku 1990 po dobu několika měsíců posledním předsedou vlády NDR před sjednocením Německa.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

De Maizière pochází z politicky velmi aktivní rodiny potomků francouzských hugenotů. Již roku 1956 vstoupil do východoněmecké CDU, které později předsedal po listopadu 1989. V letech 1959 - 1965 studoval hru na violu, na niž později hrál v Berlínském symfonickém orchestru, a v letech 1969 - 1975 studoval práva na Humboldtově universitě v Berlíně.

Po volbách do lidové komory (parlamentu) NDR 1990 byl jako celkem neznámý politik 12. dubna zvolen ministerským předsedou NDR, v srpnu 1990 pak navíc i ministrem zahraničí. Po znovusjednocení Německa 3. října 1990 se stal ministrem pověřeným zvláštními úlohami, ale již 17. prosince 1990 abdikoval poté, co byly zveřejněny údaje o jeho (údajných) stycích se Stasi, tajnou policií NDR.

Jeho bratranec Thomas de Maizière je od listopadu 2005 vedoucím Úřadu spolkové kancléřky a ministrem pověřeným zvláštními úlohami.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]