Lithiový článek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lithiová baterie CR2032 ve slotu v základní desce počítače

Lithiová baterie, nebo lithiový článek je druh primárního (nenabíjecího) galvanického článku, ve kterém je anoda tvořena kovovým lithiem, nebo jeho sloučeninami. V závislosti na složení se napětí článku pohybuje od 1,5 V do 3,7 V. Pojem lithiový článek pokrývá širokou škálu různých chemických složení katod a elektrolytu.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Lithiové články se používají všude tam, kde je potřeba dlouhá životnost, jako jsou například kardiostimulátory. Používá se vysoce specializovaných lithiových baterií s životností 15 a více let. V méně kritických aplikacích se využívá levnějších technologií.

Nejčastěji používaný článek využívá kovového lithia jako anody a oxidu manganičitého jako katody. Elektrolytem je lithiová sůl rozpuštěná v organickém rozpouštědle.

Malé lithiové baterie se používají v malých elektronických zařízeních jako hodinky, teploměry, dálková ovládání od aut, kalkulačky a také jako baterie pro záložní napájení hodin v počítačích.

Standardní lithiovou mincovou baterií se dnes stává typ CR2032 (20 mm průměr a 3,2 mm výška), díky svému poměru cena/velikost/množství energie. Pro náročnější aplikace se používá typ CR2450 (24 mm průměr a 5 mm výška), který je však několikanásobně dražší.

Rozebraná lithiová baterie. Zleva: kovový obal - anoda s vrstvou lithia (poškrábaná místa na vzduchu rychle oxidují), pórovitý separátor, katoda z oxidu manganičitého, kovová mřížka jako "sběrač proudu", kovový obal - kladný pól. Dole těsnící plastový kroužek

Náhrada tužkových baterií[editovat | editovat zdroj]

Lithiový článek velikosti AA se jmenovitým napětím 1,5 V

V posledních letech jsou vyráběny články se jmenovitým napětím okolo 1,5 V, což je umožňuje použít jako náhradu klasických zinko-uhlíkových nebo alkalických článků. Anoda je z lithia, katoda nejčastěji z práškového disulfidu železnatého smíchaného s uhlíkem. Výhodou je vyšší kapacita, nižší hmotnost, zanedbatelná možnost vytečení článku, schopnost dodávat vyšší proudy, lepší schopnost dodávat energii v extrémních teplotách a doba skladovatelnosti okolo 10 let. Tento článek dosahuje při vybíjení konstantním proudem 25mA celkové kapacity 3100 mAh (alkalický okolo 2800 mAh), avšak jeho přednosti před klasickými alkalickými články se projeví hlavně při vybíjení vyšším proudem, kdy je stále schopen dodat podobnou kapacitu (při vybíjení proudem 1 A dosahuje kapacity okolo 2900 mAh, zatímco klasický alkalický článek již pouze 1000 mAh) [1]

Nebezpečí[editovat | editovat zdroj]

Lithiové baterie mohou dodat velmi vysoké proudy. To je sice žádoucí při použití ve spotřebičích s vysokým odběrem, ale v případě zkratu se mohou velmi rychle zahřát a explodovat-proto se do baterií vkládají tepelné pojistky, bezpečnostní ventily nebo ztenčená místa, aby se zabránilo možné havárii. Mráz také může poškodit baterii, a tak snížit její kapacitu.[2]

Zdroj lithia[editovat | editovat zdroj]

Lithiové baterie představují jednoduše opatřitelný zdroj kovového lithia.

Většímu rozšíření lithiových baterií brání jednak bezpečnostní hledisko (lithium je velmi reaktivní kov), vysoká cena a vliv na životní prostředí - ačkoliv samotná baterie neobsahuje nebezpečné látky, výroba lithia je velmi energeticky náročný proces.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Energizer Lithium L91 AA datasheet
  2. https://techxplore.com/news/2021-08-extreme-cold-lithium-ion-battery-materials.html - How extreme cold can crack lithium-ion battery materials, degrading performance

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]