Přeskočit na obsah

Alkalický článek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alkalické baterie

Alkalický článek je druh primárního (nelze ho nabíjet) galvanického článku využívaný jako jednorázový zdroj elektrické energie. Je založen na chemické reakci mezi zinkem a oxidem manganičitým (Zn/MnO2) a má jmenovité napětí je 1,5 V. Ve srovnání s tradičními zinko-uhlíkovými mají alkalické články delší životnost a poskytují vyšší proud. Kvůli ceně se hodí na dlouhodobé napájení zařízení s nízkým odběrem (na rozdíl od zinko-uhlíkového a lithiového článku). Na trh byly uvedeny na konci 60. let 20. století a v roce 2011 měly na trhu EU podíl 47 %.[1]

Baterie se skládá z ocelového válce, který je na obou koncích uzavřen destičkou z niklu. Uvnitř článku je katoda z oxidu manganičitého, která je membránou oddělena od anody tvořené práškovým zinkem v elektrolytu (hydroxid draselný/voda). Draslík patří mezi alkalické kovy, které daly alkalické baterii název.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. OLIVETTI, Elsa; JEREMY GREGORY; RANDOLPH KIRCHAIN. Life Cycle Impacts of Alkaline Batteries with a Focus on End-of-Life - EBPA-EU [online]. Massachusetts Institute of Technology, Materials Systems Lab, February 2011 [cit. 2014-07-29]. S. 110. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-10-07. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]