Lipovice (tvrz)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lipovice
Lipovice (okres Prachatice) (7).jpg
Základní informace
Sloh gotický
Výstavba 1. polovina 15. století
Přestavba 16. století
Poloha
Adresa západní okraj vesnice, Lipovice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Lipovice
Lipovice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 30759/3-3652 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lipovice jsou tvrz ve stejnojmenné vesnice v okrese Prachatice. Od roku 1963 je chráněna jako kulturní památka.[1] Jsou příkladem malé vladycké tvrze, která měla vedle obytné místnosti valeně klenutou špýcharovitou komoru. Jedná se o dvoupatrovou stavbu se sedlovou střechou a hlubokým obranným příkopem s parkánem.[zdroj?]

Stavba pochází pravděpodobně z první poloviny 15. století, přestavěna v 16. století. Z této přestavby pocházejí dvě gotická ostění u hlavního vchodu do přístavby a do valeně sklenuté komory v prvním patře. Hlavní budova tvrze byla v každém patře rozdělena na tři místnosti; klenutá místnost měla malá štíhlá okénka, větší síň je osvětlena třemi velkými okny s vyzděnými sedátky ve špaletách.

V prvním patře přístavby je malý, vyzděný krb se základní výzdobou zhotovenou z malty. Při úpravách byla zničena další výzdoba (malované erby a alegorická výzdoba. V exteriéru patrné jednoduché kvádrování.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2018-12-21]. Identifikátor záznamu 142231 : Tvrz. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]