Liposukce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Liposukce, neboli odsávání tuku, je operace, při které je z různých míst lidského těla odsáván přebytečný tuk. Uplatňuje se především v kosmetické chirurgii, není však řešením obezity.[1] Tuk se většinou odstraňuje pomocí cannuly a aspirátoru.

Ačkoli dieta může být lepší způsob, jak shodit na váze, některé partie nemusí vynaloženou snahu vůbec odrážet. Liposukce totiž není snadný způsob jak shodit a ani alternativa k střídmosti či dietě. Její použití nastupuje právě tehdy, pokud je potřeba upravit konturu postavy. Množství odstraněného tuku se liší podle lékaře, použité metody i pacienta, ale obvykle se nepohybuje nad 5 kg. Existují totiž i určité limitní faktory, které určují, kolik může být bezpečně odstraněno v průběhu jedné operace. Pokud by totiž bylo odstraněno příliš, mohou se na kůži pacienta objevit neobvyklé nerovnosti.

Procedura může být podstoupena jak pod lokální, tak i pod celkovou anestézií. Bezpečnost celé procedury je závislá jak na množství odstraněného tuku, doktoru a použité anestézii, tak i na celkovém zdraví pacienta.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Relativně moderní techniky konturování lidského těla a odstraňování tuku začínají s francouzským chirurgem Charlesem Dujarierem. Avšak tragický případ, který vyústil v gangrénu v nohou francouzské modelky [1] po proceduře vykonané doktorem Dujarierem v roce 1926 zmrazil zájem o vylepšování lidské postavy na několik následujících desetiletí.

Moderní liposukci uvedl na scénu až další francouzský chirurg dr. Yves-Gerard Illouz v roce 1982.

Typy liposukce[editovat | editovat zdroj]

Metody liposukce můžeme primárně dělit na suché a vlhké. Suchá - "klasická" - metoda je prováděna bez použití roztoku na ošetřovanou tkáň. Z toho důvodu je tato metoda poměrně nešetrná k podkožní tkáni a navíc dochází k vytvoření nerovností kůže. Provádí se v plné narkóze, kdy chirurg rozbíjí tukovou tkáň mechanicky.[2]

Mezi modernější tumescentní metody (metody s použitím roztoku) patří:[3]

  • ultrazvuková liposukce - metoda, při které se využívá ultrazvuk pro rozpuštění tuku a následně se šetrně odsává
  • laserová liposukce - odsátí tuku za použití laseru, podobně šetrné
  • vibrační liposukce - metoda, při které vibrující kanyly usnadňují průnik tkání

Dále je možné rozlišovat liposukci různých partií od břicha přes hýždě až po podbradek, popřípadě liposukci při celkové nebo částečné anestezii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]