Kosmetická chirurgie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Kosmetická chirurgie, také estetická chirurgie, je odvětví plastické chirurgie, které se zabývá kosmetickými problémy a úpravami částí těla. Řeší především úpravy obličeje, tvaru postavy, odstranění jizev…

První zmínka o zákroku chirurgickém zákroku na zlomeném nosu údajně pochází z první poloviny 3. tisíciletí př. n. l. Ve většině případů není indikována z důvodu vylepšení zdraví, ale jako požadavek klienta na vylepšení vzhledu. Z tohoto důvodu jde také většinou o zákroky, které si pacient hradí sám a podstupuje je soukromých klinikách.

Nejčastější zákroky[editovat | editovat zdroj]

Úpravy v krajině břišní a boků[1][editovat | editovat zdroj]

Mezi nejčastější požadavky klientů patří úprava jejich břišních partií ve smyslu zeštíhlení, vytvarování nebo odstranění přebytečné kůže (například po prudkém zhubnutí). Mezi nejžádanější zákroky patří liposukce, neboli odsátí přebytečného tuku a to i z míst, kde se ho hubnutím obtížně zbavuje. Lze ji provádět na řadě míst těla, často se používá k odstranění přebytečného tuku na břiše a bocích. Způsobů provedení existuje celá řada a liší se svojí náročností. Zákrok má celkově dobré pooperační výsledky a viditelný efekt ihned po ukončení rekonvalescence. Ta většinou probíhá úspěšně a rychle, po pěti dnech už se pacient může začít postupně vracet ke svému obvyklému režimu.

Úpravy očních víček a jiných partií obličeje[editovat | editovat zdroj]

S postupujícím věkem a mírným ochabnutím obličejových svalů trápí řadu klientů pokleslá víčka a přebytečná kůže nad nimi. Operace spočívá v odstranění přebytečné části kůže a podkožního tuku. Provádí se na horních i spodních očních víčkách. Zbavit se kožních převisů v oblasti očí navíc nemá smysl pouze z estetického hlediska, ale také z toho zdravotního. Tímhle druhem zákroku s jistotou zabráníte i zvýšenému slzení očí či únavě zraku, mnohdy dokonce bolestem hlavy.[2] Také se provádějí nejrůznější jiné úpravy v obličeji, zmenšování a modelace nosu, úprava tvaru uší a jejich vzdálenosti od hlavy, transplantace vlasů, při které se přidává klientovi chybějící vlasová pokrývka, zvětšování a modelace rtů, redukce a odstraňování vrásek… Zákroky jsou různě náročné a od toho se také odvíjí doba rekonvalescence a možnost rizik a komplikací.

Plastika prsou[3][editovat | editovat zdroj]

Plastickou operaci prsou klientky podstupují z estetických i zdravotních důvodů. Z estetických důvodů se nejčastěji jedná o úpravy velikosti prsou a jejich velikosti. Může jít o zvětšení prsních laloků pomocí speciálních implantátů a modelování jejich tvaru, ale také se provádí chirurgické zákroky pro vytvarování prsních bradavek, jejich zmenšení nebo zvětšení a nebo jen úpravu povislých prsou a přebytečné kůže (například povislá prsa po kojení). Lze také provádět zákroky vedoucí ke zmenšení prsou, ty bývají často indikované lékařem a provádějí se, pokud velké poprsí působí pacientkám zdravotní problémy (například problémy s páteří). Zvětšení, augmentace, prsou je poměrně náročný zákrok, který se provádí v celkové anestezii. Implantáty bývají nejčastěji silikonové naplněné silikonovým gelem nebo solným roztokem. Implantát se vkládá do těla řezem v dolní části prsního dvorce nebo v podpažní jamce, občas i řezem v podpažní rýze. Pro výplň je také možné použít autotrasplantaci tuku.[4] V dnešní době existuje také velké množství pacientek, které musely podstoupit odstranění prsní žlázy nebo části prsního laloku (většinou z důvodu zjištěného nádoru). Po úplném zhojení a vyléčení je možné prs znovu rekonstruovat. Někdy je možné použít i kůži a tuk z oblasti břicha pacientky. Nejprve se provádí modelace prsního laloku a po zahojení se provádí modelace prsní bradavky.

Plastika hýždí[1][editovat | editovat zdroj]

Plastická operace hýždí se provádí za účelem zmenšení a vytvarování hýždí. Pro vylepšení tvaru je možné použít i speciální implantáty nebo tuk z jiné části těla pacienta. Na hýždích se také provádí odstranění přebytečné kůže, která se může objevit například po výrazném zhubnutí.

V estetické chirurgii se provádí i celá řada dalších zákroků odpovídajících přání klientů. V poslední době jsou například stále oblíbenější plastické operace genitálu a to u žen i mužů. V některých případech jde o úpravy a rekonstrukce ze zdravotních důvodů, například po úrazech, ale provádějí se i zákroky z čistě estetického hlediska pro úpravu tvaru nebo velikosti. Na soukromých klinikách se klientům snaží vycházet vstříc a za pomoci těch nejmodernějších technologií splnit přání ohledně tělesného vzhledu.

Seznam zdrojů[editovat | editovat zdroj]

  1. a b MĚŠŤÁK, Jan et al. Úvod do plastické chirurgie. Praha: Univerzita Karlova v Praze - Nakladatelství Karolinum, 2005. 125 s. 
  2. Převislá oční víčka: řešením je plastická operace!. blog.medicomclinic.cz [online]. [cit. 2022-09-20]. Dostupné online. 
  3. MĚŠŤÁK, Jan. Prsa očima plastického chirurga. Praha: Grada, 2007. 92 s. 
  4. KRAUS, Josef. Zvětšení prsou vlastním tukem. Co to obnáší? [online]. Brno: Ženy.cz, 17. 1. 2013 [cit. 2015-05-24]. Dostupné online.