Lindinis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Moderní připomínka římského původu města Ilchester

Lindinis nebo Lendiniae se jmenovalo městečko v římské provincii Británie. V moderní době jeho název zní Ilchester a leží ve Spojeném království, v tradičním hrabství Somerset na jihozápadě Anglie.

Jméno[editovat | editovat zdroj]

Jméno "Lindinis" se objevilo v 7. století v historickém dokumentu Ravenna Cosmography[1]. Alternativní název *Lendiniae vychází ze dvou nápisů na stavebních kamenech z Hadriánova valu, které se vztahují k oddílu Lendinienses z keltského kmene Durotrigů (Civitas Durotragum Lendiniensis).[2][3] Z těchto nápisů se vyvozuje, že Lindinis bylo jedním ze dvou hlavních měst tohoto kmene (vedle Dorchesteru, Durnovaria).[2] Lindinis pravděpodobně představuje latinskou verzi názvu složeného z dvou keltských slov "bažinaté jezero".

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Pravěk[editovat | editovat zdroj]

V době železné v oblasti Lindinidy ležely dvě velké pevnosti na kopcích. Jde o hradiště Ham Hill a Cadbury Castle (s pozdější římskou osadou poblíž jeho jižní strany).

Doba římská[editovat | editovat zdroj]

Mapa s územím Durotrigů (na jihu) a římskou invazí v 1. polovině 1. století našeho letopočtu

Římané v Lindinidě postavili první pevnost okolo roku 60 našeho letopočtu a později ji zřejmě doplnili o další. Romanizaci dobytého území urychlovalo nejen budování pevností, ale také širokých cest, které sloužily k rychlým přesunům vojska a jeho zásobování. Silnice vedly z vojenských táborů do pevností, později do měst.

Latinský nápis o stavbě města Durotrigů, exponát v muzeu Chesters Roman Fort

Fosse Way[editovat | editovat zdroj]

Fosse Way jako jedna z významých římských cest spojovala město Isca Dumnoniorum (nyní Exeter) na jihozápadě Anglie s Lindum Colonia (Lincoln) v hrabství Lincolnshire přes města Lindinis (Ilchester), Aquae Sulis (Bath), Corinium (Cirencester) a Ratae Corieltauvorum (Leicester).

Slovo Fosse vychází z latinského fossa neboli příkop.[4] Je možné, že na místě silnice se původně táhl obranný příkop, který později zavezli, nebo příkop s touto funkcí vedl přinejmenším podél části této cesty.[5]

Fosse Way je pozoruhodná zejména přímostí, s jakou směřuje k cíli: na 293 kilometrech z Lincolnu do Ilchesteru se od přímky nikdy neodchyluje o víc než 10 km.[6][7] Za městem Lindinis míjí Fosse Way opevněný kopec s hradištěm Ham Hill, postaveným v době železné; po porážce Durotrigů v Dorsetu ho obsadila Druhá legie.

Fosse Way

Pevnost ve městě Lindinis chránila silnici v místě přechodu přes řeku Yeo. Původně kolem ní stály keltské kruhové chýše, ty pak vystřídala živelně rostoucí osada (vicus) o ploše 120 000 metrů čtverečních.[8] V druhé polovině 1. století se zde začala stavět síť kolmých ulic s dřevěnými domy a dílnami. Našly se důkazy o zpracovávání železa, skla a kostí, o hrnčířství i obdělávání půdy přímo ve městě. V druhé polovině 2. století bylo obklopeno příkopem a obranným valem s branami z kamene.

V polovině 4. století byly postaveny hradby. Kromě města Lindinis měla na území kmene Durotrigů kamenné hradby už jen Durnovaria.[9][10] V té době již v Lindinidě žil značný počet obyvatel dostatečně bohatých, aby si mohli dovolit pŕepychové domy s kvalitními římskými mozaikami; těch bylo totiž objeveno víc než třicet[11].

Středověk[editovat | editovat zdroj]

Když se Římané z Británie kolem roku 410 stáhli, do této oblasti se dál dovážely hrnčířské výrobky, což svědčí o tom, že byla v následujícím století obydlena, i když místní elita se pravděpodobně přestěhovala do blízké pevnosti na kopci South Cadbury.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Lindinis na anglické Wikipedii a Fosse Way na anglické Wikipedii.

 1. http://roman-britain.co.uk/ravenna-cosmography.htm Archivováno 23. 10. 2018 na Wayback Machine.
 2. a b PUTNUM, Bill. The Romans. [s.l.]: The Dovecote Press (Discover Dorset). ISBN 978-1874336747. S. 39. (anglicky) 
 3. http://romaninscriptionsofbritain.org/inscriptions/1673
 4. BLAIR, Peter Hunter. An Introduction to Anglo-Saxon England. [s.l.]: Cambridge University Press, 2003. Dostupné online. ISBN 9780521537773. S. 256. (anglicky) 
 5. The Fosse Way [online]. Rural Roads [cit. 2016-09-10]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. HEATH, Robin; MICHELL, John. The Lost Science of Measuring the Earth: Discovering the Sacred Geometry of the Ancients. [s.l.]: Adventures Unlimited, 2006. Dostupné online. ISBN 9781931882507. S. 89. (anglicky) 
 7. PINGRIFF, G.N. Leicestershire. [s.l.]: Cambridge University Press, 2012. Dostupné online. ISBN 9781107646902. S. 122. (anglicky) 
 8. HAVINDEN, Michael. The Somerset Landscape. London: Hodder and Stoughton (The making of the English landscape). ISBN 0-340-20116-9. S. 67. (anglicky) 
 9. PUTNUM, Bill. The Romans. [s.l.]: The Dovecote Press (Discover Dorset). ISBN 978-1874336747. S. 39. (anglicky) 
 10. http://romaninscriptionsofbritain.org/inscriptions/1673
 11. WHITE, Roger. Britannia Prima. Stroud: Tempus, 2007. S. 114, 133. (anglicky)